Ադրբեջանը եւ Չինաստանը ռազմավարական գործընկերության հռչակագիր են ստորագրել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը եւ Չինաստանը ռազմավարական գործընկերության հաստատման վերաբերյալ հռչակագիր են ստորագրել։
Հուլիսի 3-ին Աստանայում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակներում ստորագրված հռչակագրում, մասնավորապես, ասվում է.
«Միջազգային եւ տարածաշրջանային իրավիճակի տեկտոնական եւ բարդ զարգացման լույսի ներքո կողմերը պայմանավորվել են ընդլայնել համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային ոլորտներում, ամրապնդել համագործակցությունը միջազգային հարցերում, համատեղ պաշտպանել երկու երկրների ընդհանուր շահերը»:
Փաստաթղթում նշվում է, որ «մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պետք է հիմնված լինի բոլոր երկրների ինքնիշխանության հարգման անսասան սկզբունքների վրա» եւ կողմերը «դեմ են մարդու իրավունքների հարցերի քաղաքականացմանը եւ երկակի ստանդարտների ներդրմանը»։
«Կողմերը դեմ են մարդու իրավունքների պաշտպանության պատրվակով ցանկացած պետության ներքին գործերին միջամտությանը, աջակցում են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը՝ անվտանգության ապահովման, զարգացման, համագործակցության եւ երկխոսության միջոցով մարդու իրավունքների խթանման միջոցով եւ համատեղ կնպաստեն մարդու իրավունքների ոլորտում ավելի հավասար, արդար, վեհ եւ հանդուրժող գլոբալ մեխանիզմների մշակմանը»,- ասվում է հռչակագրում։

Ереван /Медиамакс/. Азербайджан и Китай подписали декларацию об установлении стратегического партнерства.
В декларации, подписанной 3 июля в Астане в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), в частности, говорится:
«В свете тектонического и сложного развития международной и региональной ситуации стороны согласились расширять сотрудничество в политической, экономической и культурной сферах, укреплять взаимодействие в международных делах, совместно защищать общие интересы двух стран, а также сообща продвигать дело регионального и глобального мира, стабильности и развития».
В документе отмечается, что «защита прав человека должна основываться на незыблемых принципах уважения суверенитета всех стран, и выступают против политизации и внедрения двойных стандартов по вопросам прав человека».
«Стороны выступают против вмешательства во внутренние дела любого государства под предлогом защиты прав человека, поддерживают защиту прав человека путем обеспечения безопасности, содействия правам человека с помощью развития, продвижения прав человека через сотрудничество и диалог, будут совместно содействовать развитию глобальных механизмов в области прав человека в более равноправном, справедливом, благородном и толерантном русле», - говорится в декларации.