Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը:
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն, Փաշինյանն ընդգծել է վերջերս Երևանում անցկացված Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստի անցկացման կարևորությունը և համոզմունք հայտնել, որ երկկողմ համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ ու ամրապնդվել:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ և այլ ուղղություններով կապերի ընդլայնումն ու խորացումը, և այդ առումով ընդգծել միջկառավարական ու միջխորհրդարանական ակտիվ երկխոսության անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ տեղի ունեցող քննարկումների, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня делегацию Конгресса США во главе с сенатором Роджером Уикером.
Согласно сообщению пресс-службы правительства, Пашинян подчеркнул важность состоявшейся недавно в Ереване сессии стратегического диалога Армения-США и выразил уверенность, что двустороннее сотрудничество будет и дальше развиваться и укрепляться.
Собеседники подчеркнули расширение и углубление отношений между двумя странами в политическом, экономическом, энергетическом и других направлениях, а также в этой связи подчеркнули необходимость активного межправительственного и межпарламентского диалога.
Были отмечены шаги, предпринимаемые правительством Армении в направлении развития демократических институтов и борьбы с коррупцией. Состоялся обмен мыслями о текущих обсуждениях мирного договора между Арменией и Азербайджаном, проекте правительства Армении «Перекресток мира», процессах, происходящих в регионе, и других вопросах, представляющих взаимный интерес.