Հայաստանը ճանաչում է Պաղեստինի պետությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն հայտարարել է, որ ՀՀ-ն միացել է ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի բանաձեւերին, որոնք կոչ են անում անհապաղ հրադադար հաստատել Գազայում:
«Գազայում տիրող աղետալի հումանիտար իրավիճակը եւ շարունակվող ռազմական հակամարտությունն այսօր միջազգային քաղաքական օրակարգի՝ կարգավորում պահանջող առաջնային խնդիրներից մեկն է:
Հայաստանը կտրականապես մերժում է զինված հակամարտության ընթացքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, քաղաքացիական բնակչության դեմ բռնությունները եւ քաղաքացիական անձանց պատանդառումն ու գերեվարումը եւ միանում է առանց նախապայմանների նրանց ազատ արձակման միջազգային հանրության պահանջներին:
Հայաստանը միացել է ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի բանաձեւերին, որոնք կոչ են անում անհապաղ հրադադար հաստատել Գազայում: Ավելին, ՀՀ-ն անկեղծորեն շահագրգռված է Մերձավոր Արեւելքում խաղաղության եւ կայունության հաստատմամբ, հրեա եւ պաղեստինցի ժողովուրդների միջեւ տեւական հաշտության կայացմամբ:
Միջազգային տարբեր հարթակներում մենք մշտապես հանդես ենք եկել պաղեստինյան հարցի խաղաղ եւ համապարփակ կարգավորման օգտին եւ պաշտպանում ենք իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության լուծման՝ «երկու պետություն» սկզբունքը: Համոզված ենք, որ դա միակ ճանապարհն է երաշխավորելու, որ պաղեստինցիներն ու իսրայելցիները կարող են իրականացնել իրենց օրինական ձգտումները:
Ելնելով վերոնշյալից եւ վերահաստատելով իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքին եւ ժողովուրդների հավասարության, ինքնիշխանության ու խաղաղ համակեցության սկզբունքներին՝ Հայաստանը ճանաչում է Պաղեստինի պետությունը»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում:

Armenia recognizes the State of Palestine - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Foreign Ministry announced that Armenia has joined the resolutions of the UN General Assembly, which call for an immediate ceasefire in Gaza.
“The catastrophic humanitarian situation in Gaza and the ongoing military conflict is one of the primary issues on the international political agenda that requires settlement.
Armenia categorically rejects the targeting of civil, violence against the civilian population and the hostage-taking and capture of civilians during the armed conflict, and joins the demands of the international community for their release without preconditions.
Armenia has joined the resolutions of the UN General Assembly, which call for an immediate cease-fire in Gaza. Moreover, the Republic of Armenia is sincerely interested in the establishment of peace and stability in the Middle East, the establishment of lasting reconciliation between the Jewish and Palestinian peoples.
At various international platforms, we have always advocated for a peaceful and comprehensive settlement of the Palestinian issue, and we support the “two-state” principle of the Israeli-Palestinian conflict solution. We are convinced that this is the only way to ensure that Palestinians and Israelis can realize their legitimate aspirations.
Based on the above and reaffirming its commitment to international law and the principles of equality, sovereignty and peaceful coexistence of peoples, Armenia recognizes the State of Palestine,” the statement of the Armenian Foreign Ministry reads.