Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էրդողանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 18-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
Կառավարության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Վարչապետը շնորհավորել է Թուրքիայի նախագահին Կուրբան Բայրամի առթիվ, իսկ Թուրքիայի նախագահը շնորհավորել է Հայաստանի վարչապետին գալիք Վարդավառի՝ Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնի առթիվ։
Նախագահ Էրդողանը ցավակցել է վարչապետ Փաշինյանին Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում վերջերս տեղի ունեցած ջրհեղեղի կապակցությամբ։
Առաջնորդներն ընդգծել են իրենց քաղաքական կամքն առանց որեւէ նախապայմանի Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման վերաբերյալ։
Այդ համատեքստում առաջնորդներն ընդգծել են երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումների շարունակականության կարեւորությունը եւ վերահաստատել են մինչ այժմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Առաջնորդները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի եւ Թուրքիայի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների շարունակական երկխոսությունը։ Նրանք քննարկել են նաեւ տարածաշրջանի եւ միջազգային օրակարգի վերջին զարգացումները»։

Состоялася телефонный разговор Пашиняна с Эрдоганом - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян 18 июня провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В сообщении пресс-службы правительства говорится:
«Премьер-министр Армении поздравил президента Турции с праздником Курбан-байрам, а президент Эрдоган поздравил премьер-министра Пашинян с наступающим праздником Преображения Господня.
Президент Эрдоган выразил соболезнования премьер-министру Пашиняну в связи с недавними наводнениями в северных регионах Армении.
Лидеры подчеркнули политическую волю к полной нормализации отношений между Арменией и Турцией без каких-либо предварительных условий.
В этом контексте лидеры отметили важность продолжения встреч специальных представителей двух стран и подтвердили достигнутые к настоящему времени договоренности.
Лидеры также с удовлетворением отметили продолжающийся диалог между высокопоставленными должностными лицами Армении и Турции. Они также обсудили последние развития в регионе и международную повестку».