Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էրդողանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 18-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
Կառավարության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Վարչապետը շնորհավորել է Թուրքիայի նախագահին Կուրբան Բայրամի առթիվ, իսկ Թուրքիայի նախագահը շնորհավորել է Հայաստանի վարչապետին գալիք Վարդավառի՝ Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնի առթիվ։
Նախագահ Էրդողանը ցավակցել է վարչապետ Փաշինյանին Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում վերջերս տեղի ունեցած ջրհեղեղի կապակցությամբ։
Առաջնորդներն ընդգծել են իրենց քաղաքական կամքն առանց որեւէ նախապայմանի Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման վերաբերյալ։
Այդ համատեքստում առաջնորդներն ընդգծել են երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումների շարունակականության կարեւորությունը եւ վերահաստատել են մինչ այժմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Առաջնորդները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի եւ Թուրքիայի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների շարունակական երկխոսությունը։ Նրանք քննարկել են նաեւ տարածաշրջանի եւ միջազգային օրակարգի վերջին զարգացումները»։

Yerevan /Mediamax/. On June 18, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
The news release issued by the government press office reads:
“The Prime Minister congratulated the president of Turkey on Kurban Bayram, and the Turkey’s president congratulated the Prime Minister on the upcoming Vardavar-Feast of the Transfiguration of Jesus Christ.
President Erdogan offered condolences to Prime Minister Pashinyan with regard to the recent floods in the northern regions of Armenia.
The leaders underlined their political will to fully normalize the relations between Armenia and Turkey without any preconditions.
In this regard the leaders noted the importance of the continuation of meetings between the special representatives of both countries and reconfirmed the agreements reached so far.
The leaders also noted with satisfaction the ongoing dialogue between high level officials of Armenia and Turkey. They also discussed recent developments in the region and international agenda.”