ԱՄՆ վարչակազմը կշարունակի աջակցել Հայաստանի կառավարությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ վարչակազմը շարունակելու է աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը՝ տարբեր ուղղություններով բարեփոխումներն առաջ մղելու նպատակով:
Կառավարությունից հայտնում են, որ այդ մասին այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Օ՛Բրայենը:
Փաշինյանը կարևորել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի անցկացումը Երևանում և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի բազմաոլորտ փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Վարչապետը նաեւ կարևորել է մայիսի 5-ին Բրյուսելում անցկացված Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կյանքի կոչումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացին:
«Վարչապետը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման ծրագիրը և դրա իրականացման գործում ընդգծել միջազգային գործընկերների աջակցության անհրաժեշտությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

US administration to continue to support Armenia’s government - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The U.S. administration will continue to support the Armenian government to promote reforms in various directions.
The government’s press office reports that James O’Brien, U.S. Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs, said this at a meeting with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan today.
Pashinyan highlighted the importance of holding U.S.-Armenia Strategic Dialogue Capstone meeting in Yerevan, expressing conviction that it will give a new impetus to the further development and strengthening of multi-sectoral cooperation. The Prime Minister also attached importance to the effective implementation of the agreements reached during the Armenia-EU-US high-level meeting held in Brussels on May 5.
The interlocutors referred to the discussions on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan and the border demarcation process based on the Alma-Ata Declaration.
“The Prime Minister noted that the Armenian government has approved the housing provision program for forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh and emphasized the need for the support of international partners in its implementation,” the news release reads.