ԱՄՆ վարչակազմը կշարունակի աջակցել Հայաստանի կառավարությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ վարչակազմը շարունակելու է աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը՝ տարբեր ուղղություններով բարեփոխումներն առաջ մղելու նպատակով:
Կառավարությունից հայտնում են, որ այդ մասին այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Օ՛Բրայենը:
Փաշինյանը կարևորել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի անցկացումը Երևանում և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի բազմաոլորտ փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Վարչապետը նաեւ կարևորել է մայիսի 5-ին Բրյուսելում անցկացված Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կյանքի կոչումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացին:
«Վարչապետը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման ծրագիրը և դրա իրականացման գործում ընդգծել միջազգային գործընկերների աջակցության անհրաժեշտությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Администрация США продолжит поддержку правительства Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Администрация США продолжит поддержку правительства Армении для продвижения реформ в различных направлениях.
Пресс-служба правительства Армении сообщает, что об этом сегодня на встрече с премьер-министром Николом Пашиняном заявил помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен.
Пашинян подчеркнул важность проведения в Ереване заседания стратегического диалога Армения-США и выразил уверенность, что оно придаст новый импульс развитию и укреплению сотрудничества. Премьер-министр подчеркнул важность эффективной реализации договоренностей, достигнутых на встрече высокого уровня Армения-ЕС-США 5 мая в Брюсселе.
Собеседники коснулись обсуждений мирного договора между Арменией и Азербайджаном, процесса демаркации границ на основе Алма-Атинской декларации.
«Премьер-министр сообщил, что правительство Армении утвердило программу обеспечения жильем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и подчеркнул необходимость поддержки международных партнеров в ее реализации»,- говорится в сообщении.