ՌԴ ՊՆ ղեկավար. «Արեւմուտքը մեր հայ գործընկերներին ներքաշում է իր շահերի ոլորտ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Անդրեյ Բելոուսովն այսօր ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն եւ ԵՄ-ն Ռուսաստանի հետ առճակատման իրենց քաղաքականությամբ լարվածություն են առաջացնում Վրաստանում, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այսօր Ալմաթիում ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստում, ռուսաստանցի նախարարը, մասնավորապես, ասել է, որ «Հայաստանին եւ Ադրբեջանին պարտադրվում են
միջնորդական ծառայություններ»:
«Առաջարկվում է խաղաղության պայմանագիր կնքել բացառապես արեւմտյան հարթակներում եւ թելադրանքի ներքո»,- նշել է Բելոուսովը։
Նրա խոսքով, «առանձնապես մտահոգիչ են Վաշինգտոնի եւ Բրյուսելի ծրագրերը՝ անվտանգության եւ պաշտպանության ամրապնդման պատրվակով մեր հայ գործընկերներին իրենց շահերի ոլորտ ներքաշելուն ուղղված ծրագրերը»։

Ереван /Медиамакс/. Министр обороны России Андрей Белоусов заявил сегодня, что НАТО и ЕС своим курсом на противостояние с Россией вызывают рост напряженности в Грузии, а также в армяно-азербайджанских отношениях.
Как сообщает ТАСС, выступая сегодня на заседании Совета министров обороны ОДКБ в Алма-Ате, российский министр, в частности, сказал, что «Армении и Азербайджану для урегулирования противоречий бесцеремонно навязываются посреднические услуги».
«Предлагается подписать мирный договор исключительно на западных площадках и под диктовку», - отметил Белоусов.
По его словам, «особую обеспокоенность вызывают планы Вашингтона и Брюсселя под предлогом укрепления безопасности и обороны вовлечь наших армянских партнеров в сферу своих интересов».