Ալեն Սիմոնյան. Ռուսաստանը ապատեղեկատվության արշավ է կազմակերպում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ «Ռուսաստանը սպառնալիքների եւ ապատեղեկատվության արշավ է կազմակերպում»:
«Մտահոգիչ է, որ Ռուսաստանի կառավարության բազմաթիվ պաշտոնյաներ համարձակվում են թելադրել Հայաստանի շահերը եւ խոսել հայ ժողովրդի անունից:
Հայաստանի դեմ Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի հիբրիդային հարձակումը, որը կապված էր ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման հետ, եւ որին մասնակցում էին Հայաստանի վարչապետը, Եվրահանձնաժողովի նախագահը եւ ԱՄՆ պետքարտուղարը, ասվածի վառ օրինակն է:
Ապատեղեկատվությունն ու ահաբեկումն օգտագործվել են այս հանդիպման կայացումը կանխելու համար, եւ քանի որ այն չհաջողվեց, փորձ արվեց խեղաթյուրել հանդիպման արդյունքները:
Ի պատասխան վերջին իրադարձություններին` Հայաստանի կառավարությունն արգելեց ռուսական պետական հեռուստատեսությամբ քարոզչական հաղորդման հեռարձակումը Հայաստանի տարածքում՝ ատելության խոսքի տարածումը եւ Հայաստանի ներքին գործերին միջամտությունը դադարեցնելու նպատակով», - ասել է Ալեն Սիմոնյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրոպական միության անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովին:

Ереван /Медиамакс/. Председатель парламента Армении Ален Симонян заявил, что «Россия организует кампанию угроз и дезинформации».
«Беспокоит, что многие чиновники российского правительства осмеливаются диктовать интересы Армении и говорить от имени армянского народа.
Ярким примером сказанного является гибридное нападение России и Азербайджана на Армению, связанное с состоявшейся 5 апреля в Брюсселе трехсторонней встречей премьер-министра Армении, президента Еврокомиссии и госсекретаря США.
Дезинформация и запугивание были использованы для недопущения данной встречи, а когда это не удалось, была предпринята попытка исказить результаты встречи.
В ответ на последние события правительство Армении запретило трансляцию пропагандистской программы российского государственного ТВ на территории Армении, чтобы остановить распространение риторики вражды и вмешательство во внутренние дела Армении», - заявил Ален Симонян, выступая на конференции председателей парламентов стран-членов Евросоюза.