«Ադրբեջանը հիասթափված է ԱՄՆ դիրքորոշումից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ «Ադրբեջանը հիասթափված է Միացյալ Նահանգների միակողմանի դիրքորոշումից»։
«Խաղաղություն պետք է Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ լինի: Մենք պետք է հասկանանք միմյանց խնդիրները, շրջենք առճակատման էջը եւ շարժվենք առաջ։ Այնպիսի երկրները, ինչպիսին, օրինակ, Ֆրանսիան է, մի կողմից ռազմականացնում են Հայաստանը, մյուս կողմից խոսում են խաղաղության մասին։ Դա օգուտ չի կարող բերել: Մենք հիասթափված ենք նաեւ Միացյալ Նահանգների որոշ հայտարարություններից եւ գործողություններից։ Նրանք միակողմանի դիրքորոշում են որդեգրել Ադրբեջանի նկատմամբ»,- ասել է Հաջիեւը չինական Phoenix հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում եմ ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Եթե դուք միակողմանի գործողություններ եք ձեռնարկում, ապա բանակցային գործընթացում լիովին անաչառ կողմ լինել չեք կարող։ Մենք բարձր ենք գնահատում լավ ծառայությունները: Բայց մենք չենք կարծում , որ որեւէ միջնորդության անհրաժեշտություն կա»,- հավելել է Ալիեւի օգնականը։

Ереван /Медиамакс/. Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что «Азербайджан разочарован односторонней позицией США».
«Мир должен быть между Баку и Ереваном. Мы должны понять проблемы друг друга, перевернуть страницу конфронтации и двигаться вперед. Такие страны, как, например, Франция, с одной стороны, милитаризируют Армению, а с другой - говорят о мире. Это не может принести пользу. Мы также разочарованы некоторыми заявлениями и действиями Соединенных Штатов. Они заняли одностороннюю позицию в отношении Азербайджана», - сказал Гаджиев в интервью китайскому телеканалу Phoenix, которое цитирую азербайджанские СМИ.
«Если вы совершаете односторонние действия, вы не можете быть полностью беспристрастной стороной в переговорном процессе. Мы ценим добрые услуги. Но мы не считаем, что есть необходимость в каком-либо виде посредничества», - добавил помощник Алиева.