Բաքվին մտահոգում է Փաշինյանի, ֆոն դեր Լայենի եւ Բլինքենի առաջիկա հանդիպման օրակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բաքվին մտահոգում է, որ ապրիլի 5-ին կայանալիք Հայաստանի վարչապետի, Եվրահանձնաժողովի նախագահի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի հանդիպման օրակարգում ներառված է Երեւանին ռազմական աջակցության հարցը։
«Շուրջ 30 տարի լինելով զինված ագրեսիայի, օկուպացիայի եւ էթնիկ զտումների զոհ՝ Ադրբեջանը երբեք նման անվերապահ աջակցություն չի ստացել ԵՄ-ից եւ ԱՄՆ-ից»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով ապրիլի 5-ին կայանալիք հանդիպումը։
«Մտահոգության մեկ այլ պատճառ է Ֆրանսիայի գլխավորած արշավը՝ ուղղված Հայաստանի ռազմականացմանը, որը ներառում է նոր խոստումներ՝ ավելացնելու ռազմական մատակարարումները, ներառյալ մահաբեր եւ հարձակողական զինատեսակները: ԵՄ անդամ մեկ այլ երկիր՝ Հունաստանը, վերջերս հայտարարություններ է արել Հայաստանի հետ ռազմական համագործակցությունը խորացնելու մասին։ Բացի այդ, Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի շրջանակներում Հայաստանին ռազմական օգնություն տրամադրելու ծրագրերը եւ հաղորդագրություններն այն մասին, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումը ներառում է ռազմական բաղադրիչ, լրացուցիչ անհանգստության պատճառ են դառնում եւ խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղության կառուցելու ջանքերը», - ասել է դիվանագետը:
Նա հիշեցրել է, որ նախնական երկամսյա ժամկետի ավարտից հետո ԵՄ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելությունը՝ առանց Ադրբեջանի համաձայնության, վերափոխվել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության՝ ժամկետի զգալի երկարաձգմամբ եւ դիտորդների շատ ավելի մեծ թվով։
«Առաքելությունն ակտիվորեն օգտագործվում է որպես հակաադրբեջանական քարոզչության գործիք։ Բացի այդ, Կանադայի անդամակցությունը EUMA-ին դե ֆակտո հիշեցնում է ՆԱՏՕ-ի առաքելությունը»,- ասել է Հաջիզադեն։
«ԵՄ-ին կոչ ենք արել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, որպեսզի EUMA-ն գործի որպես խստորեն չեզոք, քաղաքացիական եւ անզեն առաքելություն՝ իր հայտարարած մանդատին համապատասխան եւ ձեռնպահ մնա ցանկացած գործողությունից, որն ուղղված է Ադրբեջանի ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ կամ ցանկացած այլ կերպ շոշափում է նրա օրինական անվտանգության շահերը»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։

В Баку обеспокоены повесткой предстоящей встречи Пашиняна, фон дер Лайен и Блинкена - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Баку обеспокоены тем, что в повестку предстоящей 5 апреля встречи премьер-министра Армении, президента Европейской комиссии и госсекретаря США включен вопрос военной поддержки Еревана.
«Будучи жертвой вооруженной агрессии, оккупации и этнических чисток в течение почти 30 лет, Азербайджан никогда не получал такой безоговорочной поддержки от ЕС и США», - заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя предстоящую 5 апреля встречу.
«Другим поводом для беспокойства является возглавляемая Францией кампания, направленная на милитаризацию Армении, которая также включает в себя новые обещания увеличить военные поставки, включая летальные и наступательные виды оружия. Другое государство-член ЕС, Греция, недавно сделало заявления об углублении военного сотрудничества с Арменией. Кроме того, планы предоставления военной помощи Армении в рамках Европейского фонда мира и сообщения о том, что встреча 5 апреля предусматривает военные компоненты, вызывают дополнительную обеспокоенность и подрывают усилия по миростроительству в регионе», - заявил дипломат.
Он напомнил, что по истечении первоначального двухмесячного срока краткосрочная мониторинговая миссия ЕС без согласия Азербайджана была преобразована в Миссию ЕС в Армении со значительным продлением срока и гораздо большим числом наблюдателей.
«С тех пор миссия активно использовалась как инструмент антиазербайджанской пропаганды. Кроме того, присоединение Канады к EUMA де-факто напоминает миссию НАТО», - сказал Гаджизаде.
«До сведения ЕС был доведён настоятельный призыв принять все необходимые меры с целью обеспечения того, чтобы EUMA действовала строго как нейтральная, гражданская и невооруженная миссия в соответствии со своим заявленным мандатом и воздерживалась от любой деятельности, направленной против суверенитета и территориальной целостности Азербайджана или затрагивающей его законные интересы безопасности любым другим образом», - сказал пресс-секретарь МИД Азербайджана.