Բաքուն Հայաստանից «պատշաճ պարզաբանում» է ակնկալում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն այսօր Անթալիայում ընթացող դիվանագիտական ֆորումի քննարկումներից մեկի ժամանակ ասել է, որ «մենք Հայաստանից ակնկալում ենք պատշաճ պարզաբանում իրավական, ինչպես նաեւ սահմանադրական փաստաթղթերի վերաբերյալ»։
«Մենք ակնկալում ենք համապարփակ պարզաբանումներ ստանալ Հայաստանի իրավական եւ սահմանադրական դաշտի վերաբերյալ, որտեղ դեռեւս մնում է «միացումի» եւ տարածքային պահանջների տարրը։ Հայկական կողմը պետք է իրական հանձնառություն ստանձնի միջանկյալ օրակարգն առաջ մղելու համար: Միեւնույն ժամանակ, մենք պետք է զգոն լինենք հավանական նոր զարգացումների նկատմամբ։ Ցավոք, աշխարհաքաղաքական ազդեցության տարածման հետ կապված հակասական միտում է ի հայտ եկել, ինչը հանգեցնում է նոր բաժանարար գծերի ստեղծմանը։ Չափազանց կարեւոր է դրան լրջորեն վերաբերվել», - Հաջիեւի խոսքերը մեջբերում է Trend-ը։
Նա նշել է, որ «ադրբեջանական կողմը պատրաստակամություն եւ քաղաքական վճռականություն է ցուցաբերում տարածաշրջանը վերափոխելու եւ Հարավային Կովկասը խաղաղության, անվտանգության եւ համագործակցության տարածաշրջանի վերածելու համար»։
«Նախագահ Ալիեւն առաջարկել է Հարավային Կովկասի ինտեգրված մոդել՝ Ադրբեջանը, Վրաստանը եւ Հայաստանը մեկ հարթակի վրա միավորելու նախաձեռնություն։ Մեր օրակարգում կարեւորվում է նաեւ տարածաշրջանային պատասխանատվությունը, ինչը նշանակում է, որ բոլոր երեք երկրները պետք է ակտիվորեն մասնակցեն եւ իրենց ներդրումն ունենան տարածաշրջանային նախաձեռնություններին: Դա ենթադրում է պատասխանատվության ստանձնում՝ հանուն տարածաշրջանային համագործակցության։ Մենք հաջողությամբ ստեղծել ենք արդյունավետ համագործակցության մոդել Ադրբեջանի եւ Վրաստանի միջեւ, եւ Հայաստանը կարող է օգտվել այդ փորձից»,- հավելել է Հաջիեւը։
«Խաղաղության պայմանագիրը չպետք է կնքվի միայն հանուն կնքվելու։ Խաղաղության հասնելու իրական եւ անկեղծ մտադրություն պետք է լինի: Այս առումով Ադրբեջանն ընդգծում է նաեւ խաղաղության պայմանագրի երկկողմանի բնույթը։ Տարածաշրջանում խաղաղությունը Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ է, այլ ոչ թե Փարիզում կամ Բրյուսելում կամ որեւէ այլ վայրում»,- ասել է նա:

Баку ожидает от Армении «надлежащего разъяснения по правовым документам» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил сегодня на дипломатическом форуме в Анталье, что «мы ожидаем от Армении надлежащего разъяснения по правовым, а также конституционным документам».
«Мы ожидаем исчерпывающих разъяснений относительно правовых и конституционных рамок Армении, в которых все еще сохраняется элемент «миацума» и территориальных претензий. С армянской стороны необходима подлинная приверженность продвижению промежуточной повестки дня. Одновременно мы должны сохранять бдительность в отношении потенциальных новых событий. К сожалению, наметилась противоречивая тенденция, связанная с распространением геополитического влияния, что приводит к появлению новых разделительных линий. Крайне важно серьезно отнестись к этому», - эти слова Гаджиева приводит Trend.
Он отметил, что «азербайджанская сторона проявляет готовность и политическую решимость преобразовать регион и превратить Южный Кавказ в регион мира, безопасности и сотрудничества».
«Президент Ильхам Алиев предложил интегрированную модель Южного Кавказа, инициативу объединения Азербайджана, Грузии и Армении на одной платформе. В нашей повестке дня также подчеркивается региональная ответственность, что означает, что все три страны должны активно участвовать в региональных инициативах и вносить свой вклад в них. Это предполагает принятие ответственности ради регионального сотрудничества. Мы успешно создали модель плодотворного сотрудничества между Азербайджаном и Грузией, и Армения могла бы извлечь выгоду из этого опыта», - добавил Гаджиев.
«Мирный договор не должен заключаться только ради договора. Должно быть реальное и неподдельное намерение достичь мира. В этой связи Азербайджан также подчеркивает двусторонний аспект мирного договора. Мир в регионе лежит между Баку и Ереваном, а не в Париже или Брюсселе или где-либо еще», - сказал он.