Միրզոյան. Սահմանազատման հիմքը պետք է լինեն ԽՍՀՄ ամենաթարմ քարտեզները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանազատման գործընթացը պետք է իրականացվի ԽՍՀՄ ամենաթարմ ու լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա:
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ այդ մասին նա ասել է՝ փետրվարի 9-ին Փարիզում հանդիպելով ֆրանսիացի պաշտոնակից Ստեֆան Սեժուրնեի հետ:
«Մանրամասն քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային սկզբունքները, մասնավորապես տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության, ինքնիշխանության անվերապահ հարգման կարևորությունը, ինչպես նաև սահմանազատման հետագա գործընթացն Ալմա-Աթայի հռչակագրի ու ԽՍՀՄ ամենաթարմ ու լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա իրականացնելու համար առավել որոշակիություն ապահովելու անհրաժեշտությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Armenian FM says demarcation should be based on the most recent USSR maps - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that the demarcation process between Armenia and Azerbaijan should be carried out on the basis of the most recent and legitimate maps of the USSR.
Armenian Foreign Ministry reports that he said this at the meeting with his French counterpart Stéphane Séjourné on February 9 in Paris.
“Issues related to the security situation in the South Caucasus were thoroughly discussed. Armenia’s Foreign Affairs Minister presented the country’s vision regarding the establishment of stability and peace in the region. Ararat Mirzoyan emphasized the key principles in the process of settlement of Armenia-Azerbaijan relations, particularly the importance of respect toward territorial integrity and inseparability of borders, sovereignty, as well as the need to ensure greater certainty in order to implement the further demarcation process on the basis of the Alma-Ata Declaration and the most recent and legitimate maps of the USSR,” the news release reads.