Միրզոյան. Սահմանազատման հիմքը պետք է լինեն ԽՍՀՄ ամենաթարմ քարտեզները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանազատման գործընթացը պետք է իրականացվի ԽՍՀՄ ամենաթարմ ու լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա:
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ այդ մասին նա ասել է՝ փետրվարի 9-ին Փարիզում հանդիպելով ֆրանսիացի պաշտոնակից Ստեֆան Սեժուրնեի հետ:
«Մանրամասն քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային սկզբունքները, մասնավորապես տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության, ինքնիշխանության անվերապահ հարգման կարևորությունը, ինչպես նաև սահմանազատման հետագա գործընթացն Ալմա-Աթայի հռչակագրի ու ԽՍՀՄ ամենաթարմ ու լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա իրականացնելու համար առավել որոշակիություն ապահովելու անհրաժեշտությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Мирзоян: Основой для делимитации должны служить самые свежие советские карты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что процесс делимитации границы Армении и Азербайджана должен быть осуществлен на основе самых свежих и легитимных карт СССР.
По сообщению МИД Армении, об этом он сказал в Париже 9 февраля, встречась со своим французским коллегой Стефаном Сежурном.
«Детально обсуждались вопросы, связанные с ситуацией безопасности на Южном Кавказе. Министр иностранных дел представил позицию Армении в вопросе установления стабильности и мира в регионе. Арарат Мирзоян подчеркнул важность нормализации армяно-азербайджанских отношений, ключевые принципы этого процесса, в частности, территориальную целостность, важность неделимости границ, безусловного уважения суверенитета, а также необходимость реализации дальнейшего процесса делимитации на основе Алма-Атинской декларации и последних и легитимных карт СССР для обеспечения большей конкретности» - говорится в сообщении.