Սենատի հանձնաժողովի նախագահը Բլինքենին կոչ է արել չթուլացնել ճնշումը Բաքվի վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բեն Քարդինը ԱՄՆ պետքարտուղարին կոչ է արել «կենտրոնանալ Ալիեւի ռեժիմին պատասխանատվության ենթարկելու վրա՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկական զտում իրականացնելու համար»։
Էնթոնի Բլինքենին ուղղված նամակում սենատորը, մասնավորապես, գրում է.
«Ես շարունակում եմ խորապես մտահոգված լինել, որ Ադրբեջանը կարող է նոր ռազմական գործողություններ ձեռնարկել՝ լրացուցիչ քաղաքական ձեռքբերումների հասնելու համար, մասնավորապես, այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի հետ կապված։
Շատ կարեւոր է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակեն հավատարիմ մնալ վայրագությունները կանխելու, խոցելի խաղաղ բնակիչներին պաշտպանելու եւ մեղավորներին պատասխանատվության կանչելու իր հանձնառությունը: Մենք պետք է հստակ ազդանշան հղենք նրանց, ովքեր կարծում են, թե կարող են անպատիժ գործել»:

Senate Foreign Relations Committee chair urges Blinken to keep pressure on Aliyev’s regime
Yerevan /Mediamax/. U.S. Senator Ben Cardin, Chair of the Senate Foreign Relations Committee, urged U.S. Secretary of State “to remain focused on holding the Aliyev regime accountable for ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.”
In the letter to Antony Blinken, Ben Cardin, in particular, said:
“I remain deeply concerned that Azerbaijan could take further military action to achieve additional political gains, particularly in regards to the so-called Zangezour corridor.
It is critically important that the United States continues our commitment to prevent the commission of atrocities, protect vulnerable civilians, and hold those responsible for atrocities accountable for their actions. We must send a clear message to those who believe they can operate with impunity.”