Սենատի հանձնաժողովի նախագահը Բլինքենին կոչ է արել չթուլացնել ճնշումը Բաքվի վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բեն Քարդինը ԱՄՆ պետքարտուղարին կոչ է արել «կենտրոնանալ Ալիեւի ռեժիմին պատասխանատվության ենթարկելու վրա՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկական զտում իրականացնելու համար»։
Էնթոնի Բլինքենին ուղղված նամակում սենատորը, մասնավորապես, գրում է.
«Ես շարունակում եմ խորապես մտահոգված լինել, որ Ադրբեջանը կարող է նոր ռազմական գործողություններ ձեռնարկել՝ լրացուցիչ քաղաքական ձեռքբերումների հասնելու համար, մասնավորապես, այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի հետ կապված։
Շատ կարեւոր է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակեն հավատարիմ մնալ վայրագությունները կանխելու, խոցելի խաղաղ բնակիչներին պաշտպանելու եւ մեղավորներին պատասխանատվության կանչելու իր հանձնառությունը: Մենք պետք է հստակ ազդանշան հղենք նրանց, ովքեր կարծում են, թե կարող են անպատիժ գործել»:

Председатель сенатского комитета призвал Блинкена продолжать давление на режим Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель Комитета по международным отношениям Сената США Бен Кардин призвал госсекретаря США «оставаться сфокусированным на привлечении режима Алиева к ответственности за этническую чистку в Нагорном Карабахе».
В письме Бена Кардина Энтони Блинкену, в частности, говорится:
«Я  продолжаю оставаться глубоко обеспокоенным тем, что Азербайджан может предпринять дальнейшие военные действия для достижения дополнительных политических выгод, в частности, в отношении так называемого Зангезурского коридора.
Крайне важно, чтобы Соединенные Штаты продолжали выполнять свои обязательства по предотвращению совершения злодеяний, защите уязвимых гражданских лиц и привлечению виновных к ответственности за свои действия. Мы должны послать четкий сигнал тем, кто считает, что может действовать безнаказанно».