Լավրովն ու Բայրամովը քննարկել են Երեւանի եւ Բաքվի հարաբերությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովը եւ Ջեյհուն Բայրամովը Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը հաստատել են Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի ավելացման անհրաժեշտությունը։
«Տարածաշրջանային հարցերի քննարկման համատեքստում հաստատվել է 2020-2022 թվականների համար ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի հիման վրա Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի ավելացման անհրաժեշտությունը»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Գերատեսչությունում նշել են, որ կողմերն անդրադարձել են նաեւ «երկկողմ հարաբերությունների արդիական հարցերին»։
«Քննարկվել են Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի 2022 թվականի փետրվարի 22-ի դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագրի դրույթների իրականացմանն ուղղված հետագա համատեղ քայլերը։
Մտքեր են փոխանակվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ միջազգային եւ տարածաշրջանային, այդ թվում՝ Կասպյան հնգյակում համագործակցության հարցերի շուրջ»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Лавров и Байрамов обсудили отношения Еревана и Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел России и Азербайджана Сергей Лавров и Джейхун Байрамов подтвердили на встрече необходимость наращивания усилий по нормализации отношений между Баку и Ереваном.
«В контексте дискуссии по региональной проблематике подтверждена необходимость наращивания усилий по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 годов», - говорится в сообщении МИД России.
В ведомстве отметили, что стороны также затронули «актуальные вопросы двусторонних связей».
«Обсуждены дальнейшие совместные шаги по реализации положений Декларации о союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой от 22 февраля 2022 года».
«Стороны обменялись мнениями по ряду других международных и региональных вопросов, представляющих взаимный интерес, включая проблематику сотрудничества в рамках каспийской «пятерки», - заключили в МИД России.