Հայաստանը պատրաստ է «առավել մոտ լինել Եվրամիությանը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է առավել մոտ լինել Եվրամիությանը, այնքան, ինչքան Եվրամիությունը դա հնարավոր կհամարի»:
Այսօր ելույթ ունենալով Եվրոպական խորհրդարանում, Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է. «նախագահ ֆոն դեր Լայենի հետ մեր համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է. «Այս դժվարին ժամանակներում ԵՄ-ն և Հայաստանը կանգնած են ուս-ուսի տված»»:
«Եկեք շարունակենք կանգնած լինել ուս-ուսի՝ ժամանակները ավելի լավը դարձնելու հանձնառությամբ», - ասել է Հայաստանի վարչապետը:
«Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունների օրակարգն իրականում շատ ծավալուն է. չափազանց էական է ԵՄ Տնտեսական եւ ներդրումային պլանի ներքո իրականացվող ծրագրերին նոր թափ ու ծավալ հաղորդելը, որի կարեւոր նպատակներից են` կայուն և համաչափ տնտեսական զարգացումը,  ենթակառուցվածքների արդիականացումը, թվայնացումն ու տեխնոլոգիական զարգացումը, ինչպես նաև Հայաստանի հարավային մարզերի դիմակայունության բարձրացումը: Վերջինը հատկապես կարևոր է թե՛ երկրի շարունակական զարգացման, թե՛ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կերտման համատեքստում», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenia ready “to be closer to the EU” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “Armenia is ready to be closer to the European Union, as much as the EU considers it possible.”
Delivering remarks today at the European Parliament, Nikol Pashinyan reminded that “our joint statement with President von der Leyen reads: “In these difficult times, the EU and Armenia stand shoulder to shoulder.”
“Let’s continue to stand shoulder to shoulder with the commitment to make the times better,” Armenia’s premier said.
“The agenda of our relations with the European Union is actually very extensive. It is extremely important to give new momentum and volume to the programs implemented under the EU Economic and Investment Plan, the key goals of which are stable and balanced economic development, upgrading of infrastructure, digitalization and technological development, as well as increasing the resilience of the southern regions of Armenia. The latter is especially important in the context of both the continuous development of the country and the establishment of sustainable peace in the region,” Nikol Pashinyan noted.