Հայաստանը պատրաստ է «առավել մոտ լինել Եվրամիությանը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է առավել մոտ լինել Եվրամիությանը, այնքան, ինչքան Եվրամիությունը դա հնարավոր կհամարի»:
Այսօր ելույթ ունենալով Եվրոպական խորհրդարանում, Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է. «նախագահ ֆոն դեր Լայենի հետ մեր համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է. «Այս դժվարին ժամանակներում ԵՄ-ն և Հայաստանը կանգնած են ուս-ուսի տված»»:
«Եկեք շարունակենք կանգնած լինել ուս-ուսի՝ ժամանակները ավելի լավը դարձնելու հանձնառությամբ», - ասել է Հայաստանի վարչապետը:
«Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունների օրակարգն իրականում շատ ծավալուն է. չափազանց էական է ԵՄ Տնտեսական եւ ներդրումային պլանի ներքո իրականացվող ծրագրերին նոր թափ ու ծավալ հաղորդելը, որի կարեւոր նպատակներից են` կայուն և համաչափ տնտեսական զարգացումը,  ենթակառուցվածքների արդիականացումը, թվայնացումն ու տեխնոլոգիական զարգացումը, ինչպես նաև Հայաստանի հարավային մարզերի դիմակայունության բարձրացումը: Վերջինը հատկապես կարևոր է թե՛ երկրի շարունակական զարգացման, թե՛ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կերտման համատեքստում», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Армения готова «быть максимально близко к Евросоюзу» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Армения готова быть максимально близко к Евросоюзу, настолько, насколько Евросоюз посчитает это возможным».
Выступая сегодня в Европарламенте, Никол Пашинян напомнил, что «в нашем совместном с председателем Еврокомиссии фон дер Ляйен заявлении говорится: «В эти трудные времена ЕС и Армения стоят плечом к плечу».
«Давайте продолжим стоять плечом к плечу с обязательством сделать времена лучше», - сказал премьер-министр Армении.
«Повестка наших отношений с Евросоюзом на самом деле очень обширна: чрезвычайно важно придать новый импульс и объем программам, реализуемым в рамках Экономического и инвестиционного плана ЕС, важными целями которого являются стабильное и сбалансированное экономическое развитие, модернизация инфраструктур, цифровизация и технологическое развитие, а также повышение устойчивости южных регионов Армении. Последнее особенно важно в контексте как непрерывного развития страны, так и создания стабильного мира в регионе»,- отметил Никол Пашинян.