ՄԻԵԴ-ն ամբողջությամբ բավարարել է Հայաստանի պահանջը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ամբողջությամբ բավարարել է Հայաստանի կառավարության պահանջը եւ միջանկյալ միջոց կկիրառի Ադրբեջանի դեմ:
«Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը հանգեցնում է Կոնվենցիայով երաշխավորվող իրավունքների խախտման լրջագույն վտանգի եւ չնայած սեպտեմբերի 20-ին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնության՝ ՄԻԵԴ-ը, բավարարելով ՀՀ կառավարության ներկայացրած պահանջը, Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել է միջանկյալ միջոց:
Մասնավորապես, ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողության իրականացումից, որը կարող է հանգեցնել Կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) եւ 3-րդ (խոշտանգման արգելք) հոդվածներով երաշխավորվող իրավունքների խախտմանը»,- ասված է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի հաղորդագրությունում:

ECHR fully satisfies Armenia’s request
Yerevan /Mediamax/. The European Court of Human Rights has fully satisfied the request of Armenia’s government and will imply interim measure against Azerbaijan.
“Considering that the current situation in Nagorno-Karabakh gives rise to a risk of serious violations of the Convention and notwithstanding the ceasefire agreement reached on 20 September 2023, to indicate to the Government of Azerbaijan to refrain from taking any measures which might entail breaches of their obligations under the Convention, notably Article 2 (right to life) and Article 3 (prohibition of torture and inhuman or degrading treatment or punishment),” the news release issued by the Armenia’s representative to ECHR says.
The Court has also decided to give immediate notice of the above interim measure to the Committee of Ministers of the Council of Europe.