ՌԴ ԱԳՆ-ն պատասխանատվությունը դրեց պաշտոնական Երեւանի վրա - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման ճակատագրի վրա արմատապես ազդել է Եվրոպական միության հովանու ներքո անցկացվող գագաթնաժողովներում պաշտոնական Երեւանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը որպես Ադրբեջանի տարածքի մաս»:
ՌԴ ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ ասվում է.
«Լեռնային Ղարաբաղում զինված դիմակայության կտրուկ սրման հետ կապված հակամարտող կողմերին հաստատակամորեն կոչ ենք անում անհապաղ կանգնեցնել արյունահեղությունը, դադարեցնել ռազմական գործողությունները եւ բացառել զոհերը քաղաքացիական բնակչության շրջանում։
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման ճակատագրի վրա արմատապես ազդել է Եվրոպական միության հովանու ներքո անցկացվող գագաթնաժողովներում պաշտոնական Երեւանը կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը որպես Ադրբեջանի տարածքի մաս։ Դա փոխեց հիմնարար պայմանները, որոնցով ստորագրվել էր Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, ինչպես նաեւ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի կարգավիճակը։
Տարածաշրջանում տեղակայվելուց ի վեր խաղաղապահները բարեխղճորեն կատարել են հրադադարի պահպանման եւ ադրբեջանական եւ հայկական կողմերի միջեւ կապի ապահովման խնդիրները։ Մեր խաղաղապահները համակարգել են տեղում հումանիտար իրավիճակը շտկելու ջանքերը, ինչպես նաեւ նպաստել են Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ ուղիղ երկխոսության մեկնարկին։ Այս ժամերին խաղաղապահները օգնություն են ցուցաբերում խաղաղ բնակչությանը, այդ թվում՝ բժշկական օգնություն եւ զբաղվում են տարհանմամբ։
Հիմա գլխավորը շտապ վերադառնալն է 2020-2022 թվականների եռակողմ պայմանավորվածությունների փաթեթի իրականացմանը, որտեղ շարադրված են ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բոլոր քայլերը, դադարեցնել զինված առճակատումը եւ անել ամեն հնարավորը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման համար»։

Ереван /Медиамакс/. МИД России заявил, что «на судьбу нагорно-карабахского урегулирования кардинально повлияло признание официальным Ереваном на саммитах под эгидой Евросоюза Нагорного Карабаха частью территории Азербайджана».
В заявлении МИД России говорится:
«В связи с резкой эскалацией вооруженного противостояния в Нагорном Карабахе настоятельно призываем конфликтующие стороны немедленно остановить кровопролитие, прекратить боевые действия и исключить жертвы среди гражданского населения.
На судьбу нагорно-карабахского урегулирования кардинально повлияло признание официальным Ереваном в октябре 2022 г. и мае 2023 г. на саммитах под эгидой Евросоюза Нагорного Карабаха частью территории Азербайджана. Это изменило основополагающие условия, при которых было подписано Заявление лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., а также положение Российского миротворческого контингента (РМК).
С момента своего размещения в регионе РМК добросовестно выполнял задачи по поддержанию режима прекращения огня и обеспечению контактов между азербайджанской и армянской сторонами. Наши миротворцы координировали усилия по выправлению гуманитарной ситуации «на земле», а также содействовали запуску прямого диалога между Баку и Степанакертом. РМК и в эти часы оказывает содействие гражданскому населению, в том числе медицинскую помощь, занимается эвакуацией.
Сейчас главное – безотлагательно вернуться к выполнению комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 гг., где прописаны все шаги для мирного решения карабахской проблемы, остановить вооруженное противостояние и сделать все возможное для обеспечения прав и безопасности населения Нагорного Карабаха».