Միացյալ Նահանգները պատրաստ են օգնել Հայաստանին «շրջադարձ» կատարել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի կարծիքով, դեռ վաղ է դատել, թե արդյո՞ք Հայաստանը փոխում է իր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, դիվանագետն ասել է այդ մասին՝ պատասխանելով սենատորների հարցերին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում «Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամի գնահատումը» լսումների ժամանակ։
Միեւնույն ժամանակ, Քիմն ընդգծել է, որ Վաշինգտոնը պետք է «վերափոխի այն [ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի հարաբերությունները] այնպես, ինչպես մենք կցանկանայինք դրանք տեսնել», որպեսզի խոսքը գնա «մեզ հետ գործընկերության մասին, այլ ոչ թե Ռուսաստանի»:
«Դրան հասնելու համար մենք պետք է այնտեղ լինենք: Այդ իսկ պատճառով Հայաստանին ցուցաբերվող մեր օգնությունն այդքան կարեւոր է մեր գործընկերության մեջ»,- ասել է Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը:
«Անհրաժեշտ է մեծացնել Հայաստանին տրամադրվող օգնության շրջանակը՝ լինի դա զարգացման աջակցություն, պաշտպանական գործընկերություն, անվտանգության աշխատանք: Ընդլայնել այն որքան հնարավոր է»,- ասել է նա:
«Մենք պետք է համոզված լինենք, որ տրամադրում ենք նրանց անհրաժեշտ աջակցություն՝ իրենց ուզած շրջադարձը կատարելու համար», - ասել է Քիմը:

США готовы помочь Армении «сделать тот поворот, которого бы они хотели» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. И.о. помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким считает, что пока слишком рано судить, меняет ли Армения свои отношения с Россией.
Как сообщает ТАСС, дипломат сказала об этом, отвечая на вопросы сенаторов в ходе слушаний «Оценка кризиса в Нагорном Карабахе» в Комитете Сената США по международным отношениям.
При этом Ким подчеркнула, что Вашингтон должен «превратить [отношения между США и Арменией] именно в то, какими бы мы их хотели видеть», чтобы речь шла «о партнерстве с нами, а не с Россией».
«Чтобы достичь этого, мы должны там находиться. Вот почему наша помощь Армении имеет такое большое значение в нашем партнерстве», - сказала представитель Госдепартамента.
«Нам необходимо увеличить спектр помощи, которую мы предоставляем Армении, будь то помощь в развитии, будь то оборонное партнерство, работа в сфере безопасности. Расширить их настолько, насколько это возможно», - сказала она.
«Мы должны быть уверены, что предоставляем им поддержку, необходимую для того, чтобы сделать тот поворот, которого бы они хотели», - сказала Ким.