Զախարովան «անընդունելի» է որակել Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան «անընդունելի» է որակել Ադրբեջանի ԱԳՆ սեպտեմբերի 9-ի հայտարարությունը, որում «Ուկրաինայի առանձին տարածքներում» կայացած «ընտրությունները» որակվել են օրինական ուժ չունեցող։
«Մենք չենք կարող ընդունել նման գնահատականները։ Դրանք անընդունելի են եւ չեն համապատասխանում մեր երկրների հարաբերությունների դաշնակցային մակարդակին։ Մենք ակնկալում ենք, որ Բաքուն պետք է վերաբերվի Ռուսաստանի Դաշնության տարածքային ամբողջականության հարցերին նույն հարգանքով, ինչ մեզանից ակնկալում են մեր գործընկերները, երբ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը։
Կարծում եմ՝ մեր ադրբեջանցի ընկերները լավ գիտեն նոր շրջանների պատմությունը ոչ թե լրատվամիջոցներից, այլ մեր ընդհանուր անցյալից։ Նրանք հնարավորություն են ունեցել դիտարկել այս գործընթացը պատմական համատեքստում։ Մենք ելնում ենք նրանից, որ հենց այս ըմբռնումով պետք է ստեղծվի համապատասխան քաղաքական հիմքը մեկնաբանությունների համար»,- ասել է Զախարովան։

Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова назвала «неприемлемым» заявление МИД Азербайджана от 9 сентября, в котором «выборы» «на отдельных территориях Украины» были названы не имеющими правовой силы.
«Такие оценки не могут нами приниматься. Они неприемлемые и не согласуются с союзническим уровнем отношений между нашими странами. Ожидаем, что в Баку должны относиться к вопросам территориальной целостности Российской Федерации с тем же уважением, на которое партнеры рассчитывают с нашей стороны, когда речь заходит о территориальной целостности Азербайджанской Республики.
Думаю, историю новых регионов наши азербайджанские друзья знают хорошо, при чем не по средствам массовой информации, а по нашему совместному прошлому. В историческом контексте они имели возможность наблюдать этот процесс. Исходим из того, что именно в таком понимании должен зарождаться соответствующий политический базис для комментариев», - сказала Захарова.