Զախարովան «անընդունելի» է որակել Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան «անընդունելի» է որակել Ադրբեջանի ԱԳՆ սեպտեմբերի 9-ի հայտարարությունը, որում «Ուկրաինայի առանձին տարածքներում» կայացած «ընտրությունները» որակվել են օրինական ուժ չունեցող։
«Մենք չենք կարող ընդունել նման գնահատականները։ Դրանք անընդունելի են եւ չեն համապատասխանում մեր երկրների հարաբերությունների դաշնակցային մակարդակին։ Մենք ակնկալում ենք, որ Բաքուն պետք է վերաբերվի Ռուսաստանի Դաշնության տարածքային ամբողջականության հարցերին նույն հարգանքով, ինչ մեզանից ակնկալում են մեր գործընկերները, երբ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը։
Կարծում եմ՝ մեր ադրբեջանցի ընկերները լավ գիտեն նոր շրջանների պատմությունը ոչ թե լրատվամիջոցներից, այլ մեր ընդհանուր անցյալից։ Նրանք հնարավորություն են ունեցել դիտարկել այս գործընթացը պատմական համատեքստում։ Մենք ելնում ենք նրանից, որ հենց այս ըմբռնումով պետք է ստեղծվի համապատասխան քաղաքական հիմքը մեկնաբանությունների համար»,- ասել է Զախարովան։

Yerevan /Mediamax/. The official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said that the September 9 statement of the Azerbaijani Foreign Ministry where it says that “elections” “in certain territories of Ukraine” are null and void is “unacceptable”.
“We cannot accept such assessments. They are unacceptable and are not in line with the allied level of relations between our countries. We expect Baku to treat issues of the territorial integrity of the Russian Federation with the same respect that partners expect from our side when it comes to the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
I think our Azerbaijani friends know the history of the new regions well, not from the media, but from our common past. They had an opportunity to observe this process in a historical context. We proceed from the fact that it is in this understanding that the appropriate political basis for comments should originate,” Zakharova said.