Զախարովան հուսով է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը «աղետաբեր ծրագրեր» չունի - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հուսով է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը չունի երկու երկրների ժողովուրդներին կռվեցնելու «աղետաբեր ծրագրեր»։
«Անկեղծորեն հույս ունեմ, որ Հայաստանի ղեկավարության մեջ ոչ ոք նման նպատակ չունի։ Որովհետեւ, իմ կարծիքով, դա աղետալի կլիներ հենց Հայաստանի համար»,- ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում պատասխանել է Զախարովան։
Նրա խոսքով, պատմականորեն Ռուսաստանը «ոչ միայն դրսեւորում էր, այլեւ վերահաստատում էր իրեն որպես Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի վստահելի դաշնակից, բարեկամ, մտերիմ գործընկեր»։
«Ռուսաստանը օգնության էր հասնում ամենադժվար պահերին, աջակցում էր, ուրախանում էր նրանց ձեռքբերումներով եւ ընդունում իրենց ընտրությունը նույնիսկ այն դեպքում, երբ, օրինակ, չէր կարող ասել, որ կիսում է որեւէ ուղղություն։ Բայց ընդունում էր: Որովհետեւ հարգում էր այդ երկրի ինքնիշխան ընտրությունը: Վստահ չեմ, որ Հայաստանի նկատմամբ նման վերաբերմունքից հրաժարվելը օգուտ կբերի այդ երկրին եւ ժողովրդին։ Նման հարաբերություններ չեն կարող կառուցվել մեկ կամ հինգ տարում։ Դա պատմական հիմք է։ Դա ժամանակով փորձարկված պատմություն է: Ամենակարեւորն այն պատմությունն է, որը բխում է հոգուց, մարդկանց սրտերից»,- ասել է Մարիա Զախարովան։

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova voiced hope that the Armenian leadership has no “catastrophic plans” to divide the peoples of the two countries.
“I sincerely hope that no one in the Armenian leadership has such a goal and task. Because, in my opinion, it would be disastrous just for Armenia,” Zakharova said in an interview with TASS.
She said historically Russia “has not just shown, but reaffirmed itself as a reliable ally, friend, closest partner of Armenia and the people of Armenia.”
“Russia came to the rescue in the most difficult moments, supported, was happy with their achievements and accepted their choice even when, let us say, it could not say that it does not share some directions or course. But Russia accepted them, because it respected the sovereign choice of this country. I am not sure that refusing such an attitude will benefit both the country and the people. Such relations cannot be built in a year or five years. This is the historical basis. It is a time-tested history. The most important thing is the history that comes from the soul, from the hearts of people,” Maria Zakharova said.