Փաշինյանը զրուցել է նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղարի եւ Իրանի նախագահի հետ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հեռախոսազրույցում պատրաստակամություն է հայտնել հրատապ քննարկումներ ունենալ Ադրբեջանի նախագահի հետ:
Ավելի վաղ նա նման պատրաստակամություն էր հայտնել նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի Հեռախոսազրույցներում:
«ՀՀ վարչապետը և ԱՄՆ պետքարտուղարն անթույլատրելի են համարել իրավիճակի սրումը՝ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման անհրաժեշտությունը», - ասված է կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել նաեւ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ, որի ընթացքում եւս նշել է, որ պատրաստ է հրատապ քննարկումներ ունենալ Իլհամ Ալիեւի հետ:

Пашинян провел телефонные переговоры с госсекретарем США и президентом Ирана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в телефонном разговоре с госсекретарем США Энтони Блинкеном выразил готовность провести срочные переговоры с президентом Азербайджана.
Ранее он говорил о такой готовности в телефонных беседах с президентом Франции Эмманюэлем Макроном и канцлером Германии Олафом Шольцем.
«Премьер-министр Армении и госсекретарь США заявили, что эскалация ситуации неприемлема», - отметила пресс-служба Пашиняна.
Никол Пашинян провел также телефонный разговор с президентом Ирана Эбрагимом Раиси, в ходе которого также заявил о готовности провести срочную встречу  с Ильхамом Алиевым.