Փաշինյանը մատնանշել է «բրյուսելյան հարթակի» թերությունները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «ամեն միջնորդություն ունի իր յուրահատուկ թերությունը»:
«Բրյուսելյան հարթակի առումով մենք տեսնում ենք հետեւյալ խնդիրը, եւ այն շարունակական է. մենք որոշակի պայմանավորվածություններ ենք ձեռք բերում Եվրամիության խորհրդի նախագահի ներկայությամբ եւ վկայությամբ: Եվ եթե կողմերից որեւէ մեկն այդ պայմանավորվածությունները չի իրականացնում, դրան չեն հետեւում նույնիսկ կոնկրետ գնահատականներ: Կարող եմ օրինակ բերել՝ Ադրբեջանի նախագահը Եվրամիության խորհրդի նախագահի ներկայությամբ դեռեւս անցյալ տարեվերջին, պարտավորվել էր, որ առաջիկա մեկ շաբաթից 15 օրվա ընթացքում, դա դեռ անցյալ տարի է եղել, ազատ կարձակվեն 10 գերիներ: Մինչեւ հիմա այդ պարտավորությունը չի կատարվել: Ես ենթադրում եմ, որ արդյունավետ միջնորդությունն այն է, երբ պայմանավորվածությունների չկատարման պարագայում առնվազն որոշակի քաղաքական վերաբերմունք է ձեւավորվում այդ պարտավորությունը չկատարողի նկատմամբ: Բրյուսելյան հարթակում մենք դա չենք տեսնում, եւ ես անընդհատ այս հարցը բարձրացրել եմ:
Մենք ունենք պատրաստած մի փաստաթուղթ, որի անունը դրել ենք «աուդիտ», որտեղ թվարկել ենք այն պայմանավորվածությունները, որոնք բրյուսելյան հարթակում ձեռք են բերվել, բայց հետագայում չեն իրականացվել: Ահագին հաստ փաթեթ է ստացվել, ինչը մտահոգիչ է», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը Euronews-ի հետ հարցազրույցում:
Պատասխանելով Ռուսաստանի նախագահի՝ Մոսկվայում եռակողմ հանդիպում անցկացնելու հրավերի եւ տարածաշրջանում Ռուսաստանի ներկայիս ազդեցության մասին հարցին, Հայաստանի վարչապետն ասել է.
«Ես դեռ որևէ հրավեր չեմ ստացել, սա պիտի ընդգծեմ: Ինչ վերաբերվում է Ռուսաստանի ներկայությանը,  ապա Ուկրաինայի իրադարձությունների բերումով ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև մյուս աշխարհաքաղաքական խաղացողների ուշադրությունը մեր տարածաշրջանի  նկատմամբ նվազում է, որովհետև գործնականում Ուկրաինան ամբողջ միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացնում է իր վրա»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «у каждого посреднического формата есть свои недостатки».
«В контексте «брюссельской платформы» мы видим следующую проблему, и она носит продолжительный характер: мы достигаем определенных договоренностей в присутствии председателя Европейского совета. И если какая-либо из сторон не выполняет эти договоренности, за этим не следует даже конкретных оценок. Могу привести пример: президент Азербайджана в присутствии председателя Европейского совета еще в конце прошлого года пообещал и обязался, что в в течение 7-15 дней вернет 10 пленных. До сих пор это обязательство не выполнено. Я полагаю, что эффективное посредничество - это когда в случае невыполнения договоренностей формируется определенное политическое отношение к той стороне, которая не выполняет эти обязательства. В рамках брюссельской платформе мы этого не видим, и я постоянно поднимаю этот вопрос.
Мы подготовили документ, который называли «аудитом»: в нем мы зафиксировали те договоренности, которые были достигнуты на брюссельской площадке, но в дальнейшем не были реализованы. Получился довольно толстый пакет, что вызывает озабоченность», - сказал Пашинян в интервью Euronews.
Отвечая на вопрос о приглашении Владимира Путина провести трехстороннюю встречу в Москве и о нынешнем влиянии России в регионе, премьер-министр Армении сказал:
«Я пока не получал приглашения, должен это подчеркнуть. Что касается присутствия России, то ввиду событий в Украине внимание не только России, но и других геополитических игроков к нашему региону снижается, потому что Украина фокусирует на себе практически все международное внимание».