Փաշինյանը մատնանշել է «բրյուսելյան հարթակի» թերությունները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «ամեն միջնորդություն ունի իր յուրահատուկ թերությունը»:
«Բրյուսելյան հարթակի առումով մենք տեսնում ենք հետեւյալ խնդիրը, եւ այն շարունակական է. մենք որոշակի պայմանավորվածություններ ենք ձեռք բերում Եվրամիության խորհրդի նախագահի ներկայությամբ եւ վկայությամբ: Եվ եթե կողմերից որեւէ մեկն այդ պայմանավորվածությունները չի իրականացնում, դրան չեն հետեւում նույնիսկ կոնկրետ գնահատականներ: Կարող եմ օրինակ բերել՝ Ադրբեջանի նախագահը Եվրամիության խորհրդի նախագահի ներկայությամբ դեռեւս անցյալ տարեվերջին, պարտավորվել էր, որ առաջիկա մեկ շաբաթից 15 օրվա ընթացքում, դա դեռ անցյալ տարի է եղել, ազատ կարձակվեն 10 գերիներ: Մինչեւ հիմա այդ պարտավորությունը չի կատարվել: Ես ենթադրում եմ, որ արդյունավետ միջնորդությունն այն է, երբ պայմանավորվածությունների չկատարման պարագայում առնվազն որոշակի քաղաքական վերաբերմունք է ձեւավորվում այդ պարտավորությունը չկատարողի նկատմամբ: Բրյուսելյան հարթակում մենք դա չենք տեսնում, եւ ես անընդհատ այս հարցը բարձրացրել եմ:
Մենք ունենք պատրաստած մի փաստաթուղթ, որի անունը դրել ենք «աուդիտ», որտեղ թվարկել ենք այն պայմանավորվածությունները, որոնք բրյուսելյան հարթակում ձեռք են բերվել, բայց հետագայում չեն իրականացվել: Ահագին հաստ փաթեթ է ստացվել, ինչը մտահոգիչ է», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը Euronews-ի հետ հարցազրույցում:
Պատասխանելով Ռուսաստանի նախագահի՝ Մոսկվայում եռակողմ հանդիպում անցկացնելու հրավերի եւ տարածաշրջանում Ռուսաստանի ներկայիս ազդեցության մասին հարցին, Հայաստանի վարչապետն ասել է.
«Ես դեռ որևէ հրավեր չեմ ստացել, սա պիտի ընդգծեմ: Ինչ վերաբերվում է Ռուսաստանի ներկայությանը,  ապա Ուկրաինայի իրադարձությունների բերումով ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև մյուս աշխարհաքաղաքական խաղացողների ուշադրությունը մեր տարածաշրջանի  նկատմամբ նվազում է, որովհետև գործնականում Ուկրաինան ամբողջ միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացնում է իր վրա»:

“For the Brussels platform, the problem we see and it has been a continuous problem is that around the table we reach a certain understanding, and we do this in the presence of the President of the European Council. And if one of the sides does not address, fulfill that agreement, this is not followed even by specific assessments. Here is an example: in my presence and the presence of the European Council President, back at the end of last year the President of Azerbaijan promised and undertook that within 15 days, they would let free 10 prisoners. They have not fulfilled that commitment so far. On the other hand, I assume that the effective mediation is when the failure to fulfill an agreement would be followed by at least a show of political attitude towards the one that fails to fulfill that commitment. In the Brussels platform we are not seeing this, I keep raising this issue.
We have even prepared a document that we called an “audit”, where we list the understandings that were reached at the Brussels platform but were subsequently not fulfilled. That’s quite a thick package, which is alarming,” Pashinyan said in an interview with Euronews.
In response to the question about Vladimir Putin’s invitation to hold trilateral meeting in Moscow and about the current influence of Russia in the region, Armenia’s Prime Minister said:
“As for the invitation, I have to emphasize that I have not received any invitation yet. As to Russia’s presence, of course, by virtue of the events in Ukraine, the interest of not just Russia, but also other geopolitical actors towards our region has been declining, because in practice the whole international attention is focused on Ukraine.”