Մոսկվայի Ասիայի եւ Աֆրիկայի ինստիտուտը հայագետներ կպատրաստի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի եւ Աֆրիկայի ինստիտուտը (Институт стран Азии и Африки-ИСАА) ընդունելություն է հայտարարել բակալավրիական ծրագրով՝ հայագիտության խորացված ուսումնասիրությամբ։
«Այս ուղղությամբ մասնագետների պատրաստման վերակենդանացման արդիականությունը պայմանավորված է Հարավային Կովկասի հանդեպ աճող հետաքրքրությամբ եւ տարածաշրջանի միջազգային աշխարհաքաղաքական օրակարգում ներգրավվածությամբ։
Ուսանողները կուսումնասիրեն տարածաշրջանի պատմությունը, կտիրապետեն հայերեն եւ գրաբար լեզուներին, կծանոթանան հայ գրականության հուշարձաններին, կրոնի պատմությանը եւ այլ առարկաների, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի այլ լեզուներին։ Թուրքերենն առաջարկվում է որպես երկրորդ հիմնական լեզու։ Ուսանողի ընտրությամբ լրացուցիչ լեզուներն են պարսկերենը (ֆարսի) կամ ադրբեջաներենը», - ասվում է ինստիտուտի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ուսանողները հնարավորություն կունենան մասնակցել ամառային դպրոցների, պրակտիկա անցնել Երեւանի պետական համալսարանում, մասնակցել Ռուս-Հայկական համալսարանի փոխանակման ծրագրերին եւ ուսումնասիրել Մատենադարանի արխիվները։
«Ծրագիրն ավարտելուց հետո ինստիտուտի շրջանավարտները կարող են աշխատանքի անցնել պետական մարմիններում (Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմ, ՌԴ կառավարություն, ՌԴ արտաքին գործերի նախարարություն եւ պաշտպանության նախարարություն), միջազգային եւ տարածաշրջանային կորպորացիաներում եւ կազմակերպություններում, ինչպես նաեւ լրատվամիջոցներում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի մանրամասն տեղեկությունների համար կարող եք գրել ccca.iaas@org.msu.ru հասցեին, հեռախոսահամարը՝ +7 925 7939539.

Московский Институт стран Азии и Африки будет готовить специалистов по арменистике - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Институт стран Азии и Африки (ИСАА) Московского государственного университета объявляет набор студентов по программе бакалавриата с углублённым изучением арменистики.
«Актуальность возрождения данного направления подготовки специалистов обусловлена возрастающим интересом к Южному Кавказу и всё большей вовлеченностью региона в международную геополитическую повестку.
В рамках учебной программы студенты изучат историю региона, овладеют армянским и древнеармянским (грабар) языками, ознакомятся с памятниками армянской литературы, историей религии и другими дисциплинами, в том числе другими языками Южного Кавказа.В качестве второго основного языка предлагается турецкий язык. Дополнительные языки по выбору учащегося – персидский язык (фарси) либо азербайджанский», - говорится в сообщении Института
Отмечается, что студенты смогут принять участие в летних школах, пройти стажировку в Ереванском государственном университете, участвовать в обменных программах Российско-Армянского университета, исследовать архивы Матенадарана.
«По окончании программы выпускники Института будут привлечены для профессиональной деятельности в государственных органах (Администрация президента России, правительство, МИД и министерство обороны РФ), в международных и региональных корпорациях и организациях, средствах массовой информации», - говорится в соообщении.