«Երկխոսությունը խաղաղության բանալին է». կայացել է Միրզոյան-Բլինքեն- Բայրամով հանդիպումը - Mediamax.am
«Երկխոսությունը խաղաղության բանալին է». կայացել է Միրզոյան-Բլինքեն- Բայրամով հանդիպումը
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Վաշինգտոնում կայացել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եռակողմ հանդիպումը:
«ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է չլուծված հարցերին, որոնց կարգավորումն առանցքային է տարածաշրջանում խաղաղության համար: Նա վերահաստատել է այդ ուղղությամբ աշխատելու Հայաստանի կամքը ՝ ընդգծելով կողմերի պարտավորությունները»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ թվիթերյան գրառման մեջ։
ԱԳՆ-ից հայտնել են նաեւ, որ մինչ եռակողմ հանդիպումն Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ քննարկվել է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
«Կարեւորվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման գործընթացի ապահովումը՝ հիմնված Ալմա-Աթայի հռչակագրի եւ 1975թ. քարտեզի վրա, սահմանից զորքերի հետքաշումը, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների եւ անվտանգության հարցերի պատշաճ հասցեագրումը՝ որպես տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղության հաստատման կարեւոր գործոն:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցերի շուրջ»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրությունում:
Հանդիպումներից հետո ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Թվիթերում գրել է, որ «ԱՄՆ-ն աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համատեղ աշխատանքին՝ հասնելու տեւական եւ արժանապատիվ համաձայնության»:

“Dialogue is key to lasting peace:” Mirzoyan-Blinken-Bayramov meeting held in Washington - Mediamax.am
4386 views
“Dialogue is key to lasting peace:” Mirzoyan-Blinken-Bayramov meeting held in Washington
Yerevan /Mediamax/. Trilateral meeting between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, U.S. Secretary of State Antony Blinken and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov took place in Washington DC.
“Armenian Foreign Minister raised outstanding issues resolution of which is key for peace in the region. He confirmed Armenia’s will to work in that direction, stressing commitments of sides,” Armenian Foreign Affairs Ministry wrote on Twitter.
The Armenian ministry also reported that prior to the trilateral meeting, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with U.S. Secretary of State Antony Blinken and discussed regional security and stability issues, the normalization process of relations between Armenia and Azerbaijan.
“The importance of the following issues was stressed: ensuring the delimitation process between Armenia and Azerbaijan based on the Alma-Ata Declaration and the map of 1975, withdrawal of the troops from the border, as well as appropriately addressing the rights and security issues of the people of Nagorno-Karabakh as an important factor for the lasting peace in the region.
The interlocutors also exchanged views on issues of unblocking the region’s transport infrastructure,” the ministry said in a news release.
Following the meeting, U.S. Secretary of State Antony Blinken wrote on Twitter:
“US supports Armenia and Azerbaijan working together toward a durable and dignified agreement. Dialogue is key to lasting peace.”