Երեւան։ Մեդիամաքս։ Բաքվի կարծիքով, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի հայտարարությունը հունիսի 1-ին Քիշնեւում կայացած հնգակողմ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ «խաղաղ գործընթացում դրական ներդրում չի ապահովում»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն նշել է, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի եւ Գերմանիայի կանցլերի մասնակցությամբ Քիշնեւում Ադրբեջանի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի հանդիպմանը հաջորդած մամուլի հաղորդագրությունն ավանդաբար ներկայացրել է Շառլ Միշելին՝ որպես բրյուսելյան ֆորմատի կազմակերպիչ։
«Հանդիպման մասին ավելի ուշ Ֆրանսիայի նախագահի կողմից միակողմանի կերպով արված հայտարարությունը չի արտացոլում եւ խեղաթյուրում է կողմերի դիրքորոշումը։ Ցավոք, սա Ֆրանսիայի կողմից նման գործողությունների առաջին դեպքը չէ, եւ դա դրական ներդրում չի ունենա Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության գործընթացի, տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության վրա»,- ասել է Հաջիզադեն:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ֆրանսիայի նախագահի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված էր.
«Եվրոպական առաջնորդները կոչ են արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հարգել իրենց պարտավորությունները, մասնավորապես՝ հնարավորինս արագ ազատ արձակել ռազմագերիներին։ Նրանք նաեւ հիշեցրել են Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքի կարեւորության մասին։ Նրանք ընդգծել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ երաշխիքների սահմանման կարեւորությունը։ Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է ցանկացած թշնամական հռետորաբանությունից հրաժարվելու եւ խաղաղության վերականգնման ուղղությամբ ջանքերը շարունակելու կարեւորությունը՝ ի շահ տարածաշրջանի ողջ բնակչության»։

В Баку недовольны заявлением Макрона по итогам пятисторонней встречи - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Баку считают, что заявление президента Франции Эмманюэля Макрона по итогам пятисторонней встречи 1 июня в Кишиневе «не вносит положительного вклада в мирный процесс».
Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде отметил, что пресс-релиз по итогам встречи президента Азербайджана и премьера Армении в Кишиневе с участием главы Евросовета, президента Франции и канцлера Германии по традиции был предоставлен Шарлем Мишелем как организатором брюссельского формата.
«Сделанное позднее в одностороннем порядке президентом Франции заявление о встрече не отражает и искажает позицию сторон. К сожалению, это не первый случай таких действий Франции, и это не вносит положительного вклада в мирный процесс между Азербайджаном и Арменией, мир и стабильность в регионе», - сказал Гаджизаде.
Медиамакс отмечает, что в заявлении президента Франции, в частности, говорилось:
«Европейские лидеры призвали Армению и Азербайджан соблюдать свои обязательства, в частности, по скорейшему освобождению военнопленных. Они также напомнили о важности работы мониторинговой миссии ЕС в Армении. Наконец, они подчеркнули важность определения прав и гарантий для армян Нагорного Карабаха. Президент Франции особо подчеркнул важность отказа от какой-либо враждебной риторики и продолжения усилий по восстановлению мира на благо всего населения региона».