Շառլ Միշելը մեկնաբանել է հնգակողմ հանդիպման արդյունքները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Շառլ Միշելը հայտարարություն է տարածել այսօր Քիշնեւում կայացած Հայաստանի վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հնգակողմ հանդիպման արդյունքներով։
«Մենք հնարավորություն ունեցանք շոշափելու բոլոր այն թեմաները, որոնք քննարկել ենք մայիսին Բրյուսելում՝ հաղորդակցություն, անվտանգություն և իրավունքներ, սահմանների սահմանազատում, խաղաղության պայմանագիր։
Այս հանդիպումը լավ նախապատրաստություն էր հաջորդ հանդիպման համար, որը տեղի կունենա Բրյուսելում հուլիսի 21-ին։ Սա նշանակում է, որ մենք քրտնաջան աշխատում ենք և մտադիր ենք աջակցել բոլոր դրական ջանքերին՝ ուղղված հարաբերությունների կարգավորմանը։ Ես նաև հայտարարեցի, որ մտադիր եմ նախագահ Ալիևին, վարչապետ Փաշինյանին, կանցլեր Շոլցին և նախագահ Մակրոնին նորից հրավիրել հանդիպման Եվրոպական քաղաքական համայնքի հաջորդ գագաթնաժողովի շրջանակում, որը տեղի կունենա Իսպանիայում։ Սա նշանակում է, որ մենք ԵՄ-ի կողմից կանենք ամեն ինչ՝ օգնելու, աջակցելու, հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ավելի շատ առաջընթաց գրանցելու համար»,- ասել է Եվրոպական խորհրդի նախագահը։

Шарль Мишель прокомментировал итоги пятисторонней встречи - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Шарль Мишель сделал заявление по итогам состояшейся сегодня в Кишиневе пятисторонней встречи премьер-министра Армении, президента Франции, канцлера Германии, президент Европейского совета и президента Азербайджана.
«У нас была возможность затронуть все темы, которые мы обсуждали в мае в Брюсселе, - коммуникации, безопасность и права, делимитация границ, мирный договор.
Эта встреча стала хорошей подготовкой к следующей встрече, которая состоится в Брюсселе 21 июля. Это означает, что мы усердно работаем и намерены поддерживать все позитивные усилия в направлении нормализации отношений. Я также объявил, что намерен вновь пригласить президента Алиева, премьер-министра Пашиняна, канцлера Шольца и президента Макрона на встречу в рамках следующего заседания Европейского политического сообщества, которое состоится в Испании. Это означает, что мы будем делать все со стороны ЕС, чтобы помочь, оказать содействие, добиться большего прогресса в направлении нормализации отношений», - заявил президент Европейского совета.