Փոխվարչապետները կհանդիպեն այսօր, Միրզոյանն ու Բայրամովը՝ հունիսի 12-ին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ հունիսի 2-ին Մոսկվայում տեղի կունենա Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումը:
«Մոսկվայում նախատեսված է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների հետ կապված աշխատանքային խմբի հանդիպումը»,- ասել է նա:
Մայիսի 31-ին Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել էր.
«Այսօր մենք շատ մոտ ենք ասելու, որ կարող ենք վերականգնել երկաթուղային հաղորդակցությունն Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի միջեւ:
Որոշումները, որ պատրաստվում ենք քննարկել եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում, անկասկած, մեծ նշանակություն ունեն Հարավային Կովկասում  իրավիճակի կայունացման եւ Հայաստանի ապաշրջափակման համար»:
Ալեքսեյ Օվերչուկի խոսքով՝ առաջիկա հանդիպման ժամանակ քննարկվելիք հարցերը «վերաբերում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանի հատման եղանակներին վերաբերող տեխնիկական մանրամասներին»։
«Այդ սահմանին լինելու է անձնագրային եւ մաքսային հսկողություն, ինչպես նաեւ հսկման բոլոր այն տեսակները, որոնք կան միջազգային սահմաններին»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ հունիսի 12-ին Վաշինգտոնում կկայանա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը:

Вице-премьеры Армении и Азербайджана встретятся сегодня, Мирзоян и Байрамов - 12 июня - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что 2 июня в Москве состоится заседание трехсторонней рабочей группы вице-премьеров Армении, России и Азербайджана.
«Заседание рабочей группы по региональным коммуникациям планируется в Москве», - сказал он 1 июня в Кишиневе на встрече с членами армянской общины.
Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил 31 мая:
«Сегодня мы очень близки к тому, чтобы сказать, что можем восстановить железнодорожное сообщение между западными районами Азербайджана и Нахичеванью.
Решения, которые мы собираемся обсудить в рамках трехсторонней рабочей группы, несомненно, имеют большое значение для стабилизации ситуации на Южном Кавказе и снятия блокады Армении».
По словам Алексея Оверчука, вопросы, которые будут обсуждаться на предстоящей встрече, «касаются технических деталей путей пересечения границы между Арменией и Азербайджаном».
«На этой границе будет паспортный и таможенный контроль, а также все виды контроля, которые существуют на международных границах», - сказал он.
Никол Пашинян сообщил также, что 12 июня в Вашингтоне состоится встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова.