Մոսկվան Փաշինյանի խոսքերը դիտարկում է որպես «իր դիրքորոշման հաստատում» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Մոսկվան Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու պատրաստակամության մասին դիտարկում է «որպես իր դիրքորոշման հաստատում»։
Այս մասին այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Դա սոսկ թեմա չէ, դա երկար տարիներ շարունակվող հակամարտություն է։ Եվ, իհարկե, առաջ գնալու համար, այդ թվում՝ հաշվի առնելով ստորագրված փաստաթղթերը, պետք է հասկանալ պետության հստակ դիրքորոշումն այս հարցում։
Այս առումով Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունները դիտարկում ենք որպես հաստատում այն դիրքորոշման, որը նա հայտնել էր 2022 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԵՄ ղեկավարների մասնակցությամբ գագաթնաժողովի ժամանակ», - նշել է նա։

Москва рассматривает заявление Пашиняна «как подтверждение его позиции» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Москва рассматривает заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о готовности признать Карабах частью Азербайджана «как подтверждение его позиции».
Об этом заявила сегодня на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, сообщает ТАСС.
«Это не просто тема, это не просто вопрос, это длившийся много лет конфликт. И, безусловно, для продвижения вперед, в том числе и по тем документам, которые были подписаны, необходимо понимать четкую позицию государства на этот счет. В этой связи мы в общем рассматриваем заявления премьер-министра Армении как подтверждение позиции, которая была занята им в ходе саммита в Праге 7 октября 2022 года с участием лидеров Азербайджана, Армении, Франции и ЕС», - отметила она.