«Ոչ ոք չի կարող մեզ հետ վերջնագրի լեզվով խոսել»,- ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «միջազգային միջնորդները՝ նախկին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, բանակցություններ վարելիս փաստացիորեն փորձում էին ամրագրել օկուպացիան»։
Ելույթ ունենալով Լաչինի շրջանում իր հատուկ ներկայացուցչի հետ հանդիպմանը՝ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Բանակցությունների տարիների ընթացքում միջնորդները միշտ որոշակի հատուկ մոտեցում էին ցուցաբերում Լաչինի շրջանի նկատմամբ, եւ Հայաստանն ընդհանուր առմամբ անընդունելի էր համարում Լաչինի շրջանի վերադարձն Ադրբեջանին։ Չնայած նրանք չէին պատրաստվում հեռանալ նաեւ այլ շրջաններից։ Այժմ՝ պատերազմից երկուսուկես տարի անց, դա ավելի ակնհայտ է դարձել բոլորի համար։ Միջազգային միջնորդները՝ նախկին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, բանակցություններ վարելիս փաստացիորեն փորձում էր ամրագրել այդ օկուպացիան։ Այժմ ամեն ինչ պարզ է դարձել՝ Ադրբեջանի նկատմամբ Ֆրանսիայի այս անարդար ու բացասական վերաբերմունքը պատահական չէ։
Պարզապես օկուպացիայի ժամանակ ինչ-որ չափով ուզում էին դա կոծկել, պարզ ասած՝ մեզ շփոթեցնել։ Տեսեք, պատերազմի ավարտից անցած երկուսուկես տարվա ընթացքում ինչ կեղտոտ գործողություններ են կատարվում մեր դեմ, ինչ անհիմն մեղադրանքներ են հնչում։ Ադրբեջանի դեմ Եվրախորհրդարանի ընդունած մի շարք բանաձեւերը հայամետ, կաշառակեր ու հակաադրբեջանական խմբավորման արդյունք են, եւ այստեղ առաջատար դեր են խաղում ֆրանսիացի պատգամավորները։ Բնականաբար, մենք դա զգացել էինք օկուպացիայի ժամանակ, սակայն ոչ այդ աստիճանի։ Մենք չէինք էլ կարող պատկերացնել, որ երկրները կարող են այդքան կեղծավոր ու խաբեբա լինել։ Նրանք կարող են, նայելով մարդու երեսին, մի բան ասել, իսկ թիկունքում՝ այլ բան անել։
Միեւնույն ժամանակ, հակաադրբեջանական ուժերը տեսան մեր անկոտրում կամքը։ Ոչ ոք չի կարող ազդել մեր կամքի վրա։ Ոչ ոք չի կարող մեզ հետ վերջնագրի լեզվով խոսել: Մենք դա ապացուցեցինք Հայաստանին Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում, մենք դա ապացուցեցինք Հայաստանի հովանավորներին պատերազմից հետո երկուսուկես տարվա ընթացքում։ Մենք հաղթեցինք նրանց եւ եւս մեկ անգամ ցույց տվեցինք ամբողջ աշխարհին, որ հասնում ենք եւ հասնելու ենք մեր ուզածին»:

«Никто не может говорить с нами языком ультиматума», - заявил Алиев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «международные посредники - бывшая Минская группа ОБСЕ - ведя переговоры, фактически пытались закрепить оккупацию».
Выступаяч на встрече со своим специальным представителем в Лачинском районе, Алиев, в частности, сказал:
«На протяжении многих лет переговоров посредники всегда проявляли какой-то особый подход к Лачинскому району, и Армения в целом считала возвращение Лачинского района Азербайджану неприемлемым. Хотя они не собирались уходить и из других районов. Теперь, спустя два с половиной года после войны, это стало более очевидным для всех. Международные посредники - бывшая Минская группа ОБСЕ - ведя переговоры, фактически пытались закрепить эту оккупацию. Теперь все стало ясно – это несправедливое и негативное отношение Франции к Азербайджану не случайно.
Просто во время оккупации в какой-то степени хотели это прикрыть, проще говоря, хотели нас запутать. Смотрите, на протяжении двух с половиной лет, прошедших с окончания войны, какие против нас совершаются грязные действия, какие беспочвенные обвинения выдвигаются. Целый ряд резолюций, принятых Европарламентом против Азербайджана, являются продуктом проармянской, взяточнической и антиазербайджанской группировки, и здесь ведущую роль играют французские депутаты. Естественно, мы это чувствовали и во время оккупации, но не до такой степени. Мы и представить себе не могли, что страны могут быть до такой степени лицемерными и лживыми. Они могут, смотря человеку в лицо, говорить одно, а за его спиной делать другое.
В то же время, антиазербайджанские силы увидели нашу несгибаемую волю. Никто не может повлиять на нашу волю. Никто не может говорить с нами языком ультиматума. Мы доказали это Армении во второй Карабахской войне, мы доказывали это покровителям Армении в течение двух с половиной лет после войны. Мы победили их и еще раз показали всему миру, что мы добиваемся и будем добиваться того, чего хотим».