Ռուսաստանի եւ Իրանի ԱԳ նախարարները կհանդիպեն Մոսկվայում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Մարտի 29-ին Մոսկվայում տեղի կունենան Ռուսաստանի եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովի եւ Հոսեյն Ամիրաբդոլլահիանի բանակցությունները։
Առաջիկա հանդիպման վերաբերյալ Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Հանդիպումը երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարների պարբերական ինտենսիվ երկխոսության շարունակություն կդառնա։ Անցյալ տարի նախարարները հինգ անգամ հանդիպել էին, ունեցել էին ինը հեռախոսազրույց։ Մարտի 13-ին կայացել էր նրանց հերթական հեռախոսազրույցը։ Նախատեսվում է քննարկել միջազգային, տարածաշրջանային եւ երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ»։
«Նրանք կքննարկեն իրավիճակը Աֆղանստանում, Անդրկովկասում, Պարսից ծոցի գոտում, Եմենում, ինչպես նաեւ մերձավորարեւելյան կարգավորումը։ Նախատեսվում է քննարկել Մերձավոր Արեւելքում իրավիճակի առողջացման հեռանկարները՝ մեր բարեկամ Իրանի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ հայտարարված հարաբերությունների վերականգնման լույսի ներքո»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Главы МИД России и Ирана проведут переговоры в Москве - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 29 марта в Москве состоятся переговоры министров иностранных дел России и Ирана Сергея Лаврова и Хоссейна Амирабдоллахиана.
В сообщении МИД РФ о предстоящей встрече, в частности, говорится:
«Встреча станет продолжением регулярного интенсивного диалога глав внешнеполитических ведомств двух стран. В минувшем году министры очно встречались пять раз, провели девять телефонных разговоров. 13 марта также состоялись переговоры по телефону. Планируется обсуждение широкого круга вопросов международной, региональной и двусторонней повестки дня».
«Главы внешнеполитических ведомств обсудят обстановку в Афганистане, Закавказье, зоне Персидского залива, Йемене, а также ближневосточное урегулирование. Предполагается обсудить перспективы оздоровления обстановки на Ближнем Востоке в свете объявленного восстановления отношений между дружественными нам Ираном и Саудовской Аравией», - говорится в сообщении.