Ռուսաստանի ԱԳՆ. Արեւմուտքը ցանկանում է «գժտեցնել» Երեւանն ու Մոսկվան - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Մոսկվան մեծ նշանակություն է տալիս Ռուսաստանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների այսօր կայանալիք բանակցություններին՝ «արեւմտյան երկրների կողմից մեր պետություններին «գժտեցնելու» եւ տարածաշրջանում կառուցվող անվտանգության ճարտարապետությունը խաթարելու անամոթ փորձերի ֆոնին»։
Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի արտգործնախարարության հաղորդագրության մեջ, որը տարածվել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի՝ այսօր մեկնարկող Մոսկվա աշխատանքային այցին ընդառաջ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ «Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման նպաստելը՝ բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածություններին համապատասխան»։
«Ռուսաստանյան ջանքերի ամենակարեւոր ուղղությունը տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն է։ Հայ եւ ադրբեջանցի գործընկերների հետ փոխվարչապետերի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում համաձայնեցվում է կոնկրետ ենթակառուցվածքային նախագծերի փաթեթ, որոնք թույլ կտան ստեղծել երկաթուղային եւ ճանապարհային հաղորդակցություն, ինչպես նաեւ կնպաստեն տնտեսական կապերի վերականգնմանը։
Հանդես ենք գալիս հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքների շարունակության օգտին։ Սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը նպատակ ունի նպաստել սահմանային միջադեպերի դադարեցմանը։ Ռուսաստանը անհրաժեշտ խորհրդատվական աջակցություն կցուցաբերի կողմերի դիմումների դեպքում։
Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը կոչված է ամրապնդելու հարաբերությունների հիմնարար սկզբունքները, հիմքեր դնելու երկարաժամկետ հեռանկարում փոխշահավետ համագործակցության համար։ Մոսկվան պատրաստ է ամեն կերպ նպաստել այս չափազանց կարեւոր գործընթացին՝ ի շահ տարածաշրջանային կայունության», - ասված է հաղորդագրության մեջ։

МИД России: Запад хочет «рассорить» Армению и Россию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Москва придает большое значение предстоящим сегодня переговорам министров иностранных дел России и Армении «на фоне беззастенчивых попыток стран Запада рассорить наши государства и расшатать выстраиваемую архитектуру безопасности в регионе».
Об этом говорится в сообщении для СМИ, распространенном МИД России накануне стартующего сегодня рабочего визита главы МИД Армении Арарата Мирзояна в Москву.
В документе говорится, что что «один из внешнеполитических приоритетов России на Южном Кавказе – содействие нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном в соответствии с трехсторонними договоренностями на высшем уровне».
«Важнейшее направление российских усилий – разблокировка транспортных коммуникаций в регионе. Совместно с армянскими и азербайджанскими партнерами в рамках трехсторонней рабочей группы при сопредседательстве вице-премьеров проводится согласование пакета конкретных инфраструктурных проектов, которые позволят наладить железнодорожное и автомобильное сообщение, а также будут способствовать возобновлению хозяйственных связей.
Выступаем за продолжение работы двусторонней Комиссии по делимитации армяно-азербайджанской государственной границы. Запуск процесса делимитации призван содействовать прекращению пограничных инцидентов. Россия будет оказывать необходимое консультативное содействие по запросу сторон.
Подготовка мирного договора между Ереваном и Баку призвана закрепить базовые принципы взаимоотношений, заложить основы взаимовыгодного сотрудничества на длительную перспективу. Москва готова всячески содействовать этому крайне важному процессу в интересах региональной стабильности», - говорится в сообщении.