ՀՀ ԱԳ նախարար. «ԵՄ առաքելության նպատակը մարդկանց անվտանգությունն է» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանում Եվրամիության երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելության նպատակը մարդկանց անվտանգությունն է:
«Սահմանամերձ շրջաններում ապրողների, դպրոց հաճախող երեխաների, իրենց գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող մարդկանց եւ այն ընտանիքների, որոնք ցանկանում են ապրել իրենց տներում՝ չվախենալով թիրախում հայտնվելուց: Հստակ մարդիկ, հստակ դպրոցներ, հստակ տներ», - ասել է Արարատ Միրզոյանը՝ հունվարի 24-ին հանդես գալով ելույթով Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեում:
«ԵՄ-ն շարունակում է հանդիսանալ Հայաստանի առաջնային գործընկերը՝ ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված ինստիտուտների զարգացման եւ բարեփոխումների մեր օրակարգին աջակցելու գործում, եւ երկրորդը, չնայած բոլոր մարտահրավերներին, մենք շարունակում ենք ընդլայնել մեր գործընկերության շրջանակը՝ հիմնվելով Եվրոպական միության՝ մեր տարածաշրջանում կայունությանը նպաստելու հանձնառության վրա։ Մենք հավատում ենք, որ մեր անվտանգային ճարտարապետությունը չի կարող լինել համապարփակ առանց մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարության», - նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Խոսելով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների մասին, նախարարն ասել է, որ հայկական կողմի առաջարկած հիմնարար առաջարկների ճնշող մեծամասնությունը մերժվել են Ադրբեջանի կողմից։
«Առաջարկությունների թվում է պետական սահմանի սահմանազատման չափորոշիչների ճշգրտումը, քանի որ առանց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջպետական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ հստակ համաձայնեցված չափորոշիչների իրական խաղաղությունն անհնար է: Հաջորդը պետական սահմանից զինված ուժերի դուրսբերումը եւ ապառազմականացված գոտու ստեղծումն է՝ հնարավոր հետագա էսկալացիան կանխելու համար, ինչպես նաեւ վստահության ամրապնդման միջոցները եւ անվտանգության մեխանիզմը, խաղաղության պայմանագրի երաշխավորի(ների) ինստիտուտը, որը կապահովի հանձնառությունների կատարումը», - մանրամասնել է Արարատ Միրզոյանը:
«Ադրբեջանն ակնկալում է, որ Հայաստանը միայն պետք է ընդունի իր բոլոր պահանջները, իսկ իր ուզածը չստանալու դեպքում, Ադրբեջանը օգտագործում է ճնշման բոլոր հնարավոր գործիքները. սկսած հայ ռազմագերիներին պատանդ պահելուց մինչեւ հայերի նկատմամբ պետականորեն հովանավորվող ատելության տարածում, ռազմատենչ հռետորաբանությունից մինչեւ ուժի կիրառում», - ասել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը:

Глава МИД Армении: «Цель миссии ЕС - безопасность людей» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что целью долгосрочной мониториновой миссии ЕС в Армении является безопасность людей.
«Дети, живущие в пограничных районах, посещающие школу, люди, которые хотят жить в своих домах, не боясь стать мишенью. Конкретные люди, конкретные школы, конкретные дома», - сказал Арарат Мирзоян, выступая 24 января в Комитете по внешним делам Европейского парламента.
«ЕС по-прежнему является основным партнером Армении в поддержке развития общих ценностей и реформ в нашей повестке. Несмотря на все проблемы, мы продолжаем расширять наше партнерство, основываясь на приверженности Евросоюза способствовать стабильности в нашем регионе. Мы верим, что наша архитектура безопасности не может быть всеобъемлющей без защиты прав человека и демократии», - отметил Арарат Мирзоян.
Говоря о переговорах по тексту мирного договора с Азербайджаном, министр сказал, что подавляющее большинство принципиальных предложений, выдвинутых армянской стороной, были отвергнуты Азербайджаном.
«В числе предложений - корректировка критериев демаркации государственной границы, поскольку без четко согласованных критериев реальный мир между Арменией и Азербайджаном невозможен. Далее - отвод вооруженных сил от государственной границы и создание демилитаризованной зоны для предотвращения возможной дальнейшей эскалации, укрепление мер доверия и механизмов безопасности, создание института гаранта(ов) мирного договора, который обеспечит выполнение обязательств», - рассказал Арарат Мирзоян.
«Азербайджан ожидает, что Армения должна принять все его требования, и если он не получит желаемого, то использует все возможные инструменты давления: от удержания армянских военнопленных до распространения армяноненавистничества под эгидой государства - от воинственной риторики до применения силы»,- сказал министр иностранных дел Армении.