ՀՀ ԱԳ նախարար. «ԵՄ առաքելության նպատակը մարդկանց անվտանգությունն է» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ Հայաստանում Եվրամիության երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելության նպատակը մարդկանց անվտանգությունն է:
«Սահմանամերձ շրջաններում ապրողների, դպրոց հաճախող երեխաների, իրենց գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող մարդկանց եւ այն ընտանիքների, որոնք ցանկանում են ապրել իրենց տներում՝ չվախենալով թիրախում հայտնվելուց: Հստակ մարդիկ, հստակ դպրոցներ, հստակ տներ», - ասել է Արարատ Միրզոյանը՝ հունվարի 24-ին հանդես գալով ելույթով Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեում:
«ԵՄ-ն շարունակում է հանդիսանալ Հայաստանի առաջնային գործընկերը՝ ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված ինստիտուտների զարգացման եւ բարեփոխումների մեր օրակարգին աջակցելու գործում, եւ երկրորդը, չնայած բոլոր մարտահրավերներին, մենք շարունակում ենք ընդլայնել մեր գործընկերության շրջանակը՝ հիմնվելով Եվրոպական միության՝ մեր տարածաշրջանում կայունությանը նպաստելու հանձնառության վրա։ Մենք հավատում ենք, որ մեր անվտանգային ճարտարապետությունը չի կարող լինել համապարփակ առանց մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարության», - նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Խոսելով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների մասին, նախարարն ասել է, որ հայկական կողմի առաջարկած հիմնարար առաջարկների ճնշող մեծամասնությունը մերժվել են Ադրբեջանի կողմից։
«Առաջարկությունների թվում է պետական սահմանի սահմանազատման չափորոշիչների ճշգրտումը, քանի որ առանց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջպետական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ հստակ համաձայնեցված չափորոշիչների իրական խաղաղությունն անհնար է: Հաջորդը պետական սահմանից զինված ուժերի դուրսբերումը եւ ապառազմականացված գոտու ստեղծումն է՝ հնարավոր հետագա էսկալացիան կանխելու համար, ինչպես նաեւ վստահության ամրապնդման միջոցները եւ անվտանգության մեխանիզմը, խաղաղության պայմանագրի երաշխավորի(ների) ինստիտուտը, որը կապահովի հանձնառությունների կատարումը», - մանրամասնել է Արարատ Միրզոյանը:
«Ադրբեջանն ակնկալում է, որ Հայաստանը միայն պետք է ընդունի իր բոլոր պահանջները, իսկ իր ուզածը չստանալու դեպքում, Ադրբեջանը օգտագործում է ճնշման բոլոր հնարավոր գործիքները. սկսած հայ ռազմագերիներին պատանդ պահելուց մինչեւ հայերի նկատմամբ պետականորեն հովանավորվող ատելության տարածում, ռազմատենչ հռետորաբանությունից մինչեւ ուժի կիրառում», - ասել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը:

Armenian FM: “Deployment of EU’s mission is about human security” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that the purpose of deployment of EU’s long-term monitoring mission in Armenia is people’s security.
“This mission is about human security - people living in the bordering regions, children going to schools, farmers carrying out their agricultural duties, and families that want to live in their houses without fear of being targeted. Concrete people, concrete schools, concrete houses,” Mirzoyan said in his remarks at the discussion held by Committee on Foreign Affairs of the European Parliament.
“The EU remains Armenia’s primary partner in promoting the institution-building and supporting our reform agenda based on our shared values, and secondly, despite all the challenges, we continue to expand the scope of our partnership based on the EU's commitment to contribute to the stability in our region. We do believe that our security architecture cannot be comprehensive without respect for human rights and democracy,” Ararat Mirzoyan said.
Speaking about the negotiations with Azerbaijan over the text of the peace treaty, the minister said that Azerbaijan has rejected the vast majority of fundamental suggestions proposed by the Armenian side.
“Among the suggestions are clarification of parameters for the delimitation of the state border, as we think that without clearly agreed parameters on the delimitation of the international borders between Armenia and Azerbaijan, real peace is impossible. Next is the distancing of forces from the state border and the creation of a demilitarized zone for preventing any possible future escalation as well as confidence-building measures and security mechanism, Institute of Guarantor(s) of the Peace treaty, which will ensure the implementation of the obligations,” Ararat Mirzoyan detailed.
“Azerbaijan expects Armenia to only accept all its demands, and when not getting it, Azerbaijan uses all possible instruments of pressure: from keeping Armenian POWs as hostages to the state-sponsored spread of hate speech against Armenians, from warmongering rhetoric to concrete use of force,” Armenia’s foreign minister said.