Բաքվում պնդում են, որ պատրաստ են շարունակել բանակցությունները Երեւանի հետ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Պաշտոնական Բաքուն հայտարարել է, որ «մենք Հայաստանից ակնկալում ենք ոչ թե սադրիչ հայտարարություններ, որոնք խաթարում են բանակցային գործընթացը, այլ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցելու համար հերթական հանդիպում անցկացնելու համաձայնություն»։
«Կրկնում ենք, որ Ադրբեջանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը՝ հիմնված խաղաղության գործընթացի հինգ հիմնարար սկզբունքների վրա, եւ, որպես այս պայմանագրի տեքստի նախաձեռնող՝ հնարավորինս արագ հաջորդ բանակցային հանդիպումը անցկացնելուն», - Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 18-ին ասել էր, որ Երեւանը մեկ ամիս սպասում է Բաքվի պատասխանին՝ իր առաջարկների վերաբերյալ:
«Խաղաղության պայմանագրի տեքստը Ադրբեջանը ներկայացրել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Ժնեւում, փաստաթղթի քննարկումները շարունակվել էին Վաշինգտոնում։ Չնայած 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում գործընթացը շարունակելու համար երրորդ հանդիպում անցկացնելու պայմանավորվածությանը, հայկական կողմը չմասնակցեց դրան, ինչը, ցավոք, խաթարեց բանակցային գործընթացը»,- ասել է Հաջիզադեն։

В Баку заявили о готовности к переговорам с Ереваном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный Баку заявил, что «мы ждем от Армении не провокационных заявлений, подрывающих переговорный процесс, а согласия на проведение очередной встречи для переговоров по тексту мирного договора».
«Еще раз заявляем, что Азербайджан готов к подписанию мирного соглашения на основе пяти базовых принципов мирного процесса и как инициатор текста данного соглашения - к проведению в кратчайшие сроки очередной встречи по переговорам», - сказал пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, которого цитирует ТАСС.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил 18 января, что Ереван уже месяц ждет от Баку ответа на свои предложения.
«Текст мирного договора был представлен Азербайджаном 2 октября 2022 года в Женеве, обсуждения по документу были продолжены в Вашингтоне. Несмотря на согласие провести третью встречу в продолжение процесса в Москве 23 декабря 2022 года, именно армянская сторона в одностороннем порядке не участвовала в ней, что, к сожалению, сорвало переговорный процесс», - отметил Гаджизаде.