Լավրով. «Արեւմուտքը սեփականաշնորհում է պայմանավորվածությունները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը այսօր ասել է, որ «Արեւմուտքը փորձում է սեփականաշնորհել Ռուսաստանի մասնակցությամբ հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում Լավրովն ասել է.
«Այժմ եւ ֆրանսիացիները, եւ ամերիկացիները եւ ամբողջ Եվրամիությունը փորձում են փոխհատուցել իրենց կողմից թաղված Մինսկի խումբը՝ միջնորդական ծառայություններում ներքաշվելով։ Ընդ որում, փորձում են սեփականաշնորհել ռուսական մասնակցությամբ կողմերի ձեռք բերած պայմանավորվածությունները»։
Նա նշել է, որ, մասնավորապես, Բրյուսելում կազմակերպվել էր սահմանազատման հանձնաժողովի նիստ։
«Դե, հայերն էլ, ադրբեջանցիներն էլ բարեկիրթ մարդիկ են, այցելում են այնտեղ։ Բայց ինձ դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես է հնարավոր քննարկել սահմանազատման հարցը՝ չունենալով նախկին խորհրդային հանրապետությունների քարտեզներ, որոնք առկա են միայն Ռուսաստանի Գլխավոր շտաբում»,- հավելել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը։

По словам Лаврова, «Запад пытается приватизировать договоренности» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров заявил сегодня, что «Запад пытается приватизировать договоренности, достигнутые между армянской и азербайджанской сторонами при участии России».
Как сообщает ТАСС, выступая сегодня на пресс-конференции, Лавров сказал:
«Сейчас и французы, и американцы, и Евросоюз в целом пытаются компенсировать похороненную ими Минскую группу своим вклиниванием в посреднические услуги. Причем пытаются подобрать и приватизировать те договоренности, которые достигнуты сторонами при российском участии».
Он отметил, что, в частности в Брюсселе было организовано заседание комиссии по делимитации.
«Ну, и армяне, и азербайджанцы - люди вежливые, они туда ездят. Но как можно обсуждать делимитацию, не имея на руках карты бывших союзных республик, которые существуют только в российском Генеральном штабе, мне представить трудно», - добавил глава МИД РФ.