«Հայաստանը կմնա ՀԱՊԿ-ում», - վստահեցրել է Պեսկովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ «Հայաստանն անշուշտ կմնա ՀԱՊԿ-ում»։
«Չնայած նրան, որ ամեն ինչ համաձայնեցվել չհաջողվեց, ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովը հաստատեց կազմակերպության պահանջվածությունն ու կենսունակությունը»,- ասել է Պեսկովը, ում խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Բանակցությունների բարդությունը պայմանավորված է պահի բարդությամբ, միջազգային հարաբերություններում եւ առհասարակ միջազգային համակարգում պարադիգմայի փոփոխությամբ, որը մենք այժմ վերապրում ենք»,- նշել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Խոսելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման մասին՝ Պեսկովն ասել է.
«Ռուսաստանը շարունակում է շատ կարեւոր դեր խաղալ։ Ռուսաստանի բոլոր առաջարկներն ամրագրված են կողմերի կողմից։ Մենք կշարունակենք մեր ծառայությունները մատուցել այնքանով, որքանով դրանք անհրաժեշտ կլինեն երկրներին՝ կայուն կարգավորման հասնելու համար: Շատ կարեւոր է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության գան խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Դա է գլխավոր խնդիրը։ Եվ բոլորս պետք է անենք հնարավորը, առանց միմյանց հետ մրցելու, որպեսզի այս խնդիրը լուծվի»։
Մեկնաբանելով մինչեւ տարեվերջ պայմանագրի ստորագրման հեռանկարը ՝ Պեսկովն ասել է.
«Ոչ ոք չի փորձում նման բարդ պայմանագրի ստորագրումը կոնկրետ ժամկետի հարմարեցնել։ Դա սխալ կլինի: Գլխավորն այն է, որ այն կայուն ու կենսունակ փաստաթուղթ լինի»։

“Armenia will stay in CSTO,” Peskov says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Kremlin spokesperson Dmitry Peskov stated that "Armenia will definitely stay in the CSTO.”
“Despite the fact that not everything could have been negotiated, the CSTO summit has once again demonstrated the need for this format and the viability of the organization,” TASS cites Peskov as saying.
“The complexity of the negotiations is agreed with the intricacies of the moment, a paradigm shift in international relations, and in the whole international system of relations, which we are all going through together now,” Russian president’s spokesperson said.
Speaking about the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, Peskov said:
“Russia continues to play a crucial role. All proposals of Russia are fixed by the parties. We will continue to provide our services to the extent needed by the countries to reach a sustainable solution. It is very important that Armenia and Azerbaijan have agreed on reaching a peace treaty. This is the main task. And we all must do our best, without competing with each other, in order for this task to be completed: to help the two countries sign a peace treaty.”
Commenting on the possibility of signing the treaty by the end of the year, Peskov said:
“No one is trying to time the signing of such a complicated agreement to any specific date. This would be wrong. The main thing is that it should be a sustainable and viable document.”