«Հայաստանը կմնա ՀԱՊԿ-ում», - վստահեցրել է Պեսկովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ «Հայաստանն անշուշտ կմնա ՀԱՊԿ-ում»։
«Չնայած նրան, որ ամեն ինչ համաձայնեցվել չհաջողվեց, ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովը հաստատեց կազմակերպության պահանջվածությունն ու կենսունակությունը»,- ասել է Պեսկովը, ում խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Բանակցությունների բարդությունը պայմանավորված է պահի բարդությամբ, միջազգային հարաբերություններում եւ առհասարակ միջազգային համակարգում պարադիգմայի փոփոխությամբ, որը մենք այժմ վերապրում ենք»,- նշել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Խոսելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման մասին՝ Պեսկովն ասել է.
«Ռուսաստանը շարունակում է շատ կարեւոր դեր խաղալ։ Ռուսաստանի բոլոր առաջարկներն ամրագրված են կողմերի կողմից։ Մենք կշարունակենք մեր ծառայությունները մատուցել այնքանով, որքանով դրանք անհրաժեշտ կլինեն երկրներին՝ կայուն կարգավորման հասնելու համար: Շատ կարեւոր է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության գան խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Դա է գլխավոր խնդիրը։ Եվ բոլորս պետք է անենք հնարավորը, առանց միմյանց հետ մրցելու, որպեսզի այս խնդիրը լուծվի»։
Մեկնաբանելով մինչեւ տարեվերջ պայմանագրի ստորագրման հեռանկարը ՝ Պեսկովն ասել է.
«Ոչ ոք չի փորձում նման բարդ պայմանագրի ստորագրումը կոնկրետ ժամկետի հարմարեցնել։ Դա սխալ կլինի: Գլխավորն այն է, որ այն կայուն ու կենսունակ փաստաթուղթ լինի»։

«Армения останется в ОДКБ», - заявил Песков - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что «Армения, безусловно, останется в ОДКБ».
«Несмотря на то, что не все удалось согласовать, саммит ОДКБ подтвердил востребованность и жизнеспособность организации», - сказал Песков, слова которого приводит ТАСС.
«Сложность переговоров обусловлена сложностью момента, сменой парадигмы в международных отношениях и вообще в международной системе отношений, что мы сейчас все переживаем вместе», - отметил пресс-секретарь российского президента.
Говоря об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, Песков сказал:
«Россия продолжает играть очень важную роль. Все предложения России зафиксированы сторонами. Мы продолжим оказывать наши услуги в той мере, в которой в этих услугах будут нуждаться страны для того, чтобы выйти на устойчивое урегулирование. Очень важно, чтобы Армения и Азербайджан договорились о мирном договоре. Это главная задача. И мы все должны приложить максимум усилий, не соревнуясь друг с другом, с тем чтобы эта задача была выполнена: помочь двум странам подписать мирный договор».
Комментируя перспективу подписания договора до конца года, Песков заявил:
«Никто не пытается приурочить подписание такого сложного договора к каким-то конкретным датам. Это было бы неверным. Главное, чтобы он был устойчивым и жизнеспособным документом».