Ալիեւ. «Երբ Փաշինյանը բան է ասում, պետք է հասկանա, որ մենք դա լսում ենք» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը ցանկանում է խաղաղության պայմանագրում ներառել Ադրբեջանում հայկական փոքրամասնության հետ կապված հարցեր»։
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը, այսօր Բաքվում ընդունելով Արեւելյան գործընկերության հարցերով Եվրամիության (ԵՄ) հատուկ բանագնաց Դիրկ Շյուբելին, Ալիեւն ասել է.
«Դա չի լինելու, եւ դա անհնար է: Մենք դրան չենք համաձայնի։ Ուստի Հայաստանի իշխանությունից շատ հստակ դիրքորոշում են ակնկալում։ Վերջերս ասացի, որ եթե իրենք խաղաղություն են ուզում, մենք էլ խաղաղություն ուզում։ Եթե նրանք խաղաղություն չեն ուզում, դա իրենց ընտրությունն է։ Մենք երեսուն տարի խաղաղություն չէինք ունեցել, եւ Հայաստանը չպետք է մոռանա, թե դա ինչով ավարտվեց»։
«Մենք առաջարկել ենք խաղաղություն եւ հիմք՝ 5 սկզբունքներից ։ Մենք ենք առաջարկել սահմանազատման հանձնաժողով ստեղծել։ Մենք ենք փորձել ամրագրել հարաբերությունների կարգավորման հիմքերը։ Հայաստանն այս գործընթացի սկզբնական փուլում շատ էր տատանվում։ Եվ հիմա նրանք խոսում են խաղաղության մասին, բայց մենք չենք հասկանում, թե ինչ է նշանակում խաղաղություն նրանց ըմբռնմամբ»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Եթե Հայաստանը խաղաղություն է ուզում, պետք է հրաժարվի շատ վտանգավոր հռետորաբանությունից։ Հայ պաշտոնյաները վերջերս Ադրբեջանը համեմատել են ԴԱԻՇ-ի եւ Ալ-Ղաիդայի հետ: Իմ կարծիքով, դա շատ վտանգավոր հռետորաբանություն է: Երբ Փաշինյանը նման բաներ է ասում, նա պետք է հասկանա, որ մենք դա լսում ենք եւ պետք է մտածի, թե ինչպիսին կլինի մեր արձագանքը»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев: «Мы не понимаем, что значит мир в понимании Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «Армения хочет внести в мирное соглашение вопросы, касающиеся армянского меньшинства в Азербайджане».
Как сообщает Интерфакс-Азербайджан, принимая сегодня в Баку делегацию во главе со специальным посланником Европейского союза (ЕС) по Восточному партнерству Дирком Шубелем, Алиев заявил:
«Этого не будет и это невозможно. Мы не согласимся на это. Поэтому нам нужна совершенно четкая позиция правительства Армении. Недавно я сказал, что если они хотят мира, то мы тоже будем хотеть мира. Если же они не хотят мира, то это их выбор. У нас тридцать лет не было мира, и Армения не должна забывать, чем это закончилось».
«Мы предложили мир и своего рода базу из 5 принципов. Это мы предложили создать комиссию по делимитации границы. Это мы пытались определить основу для нормализации отношений. Армения на начальном этапе этого процесса очень колебалась. А сейчас они говорят о мире, но мы не понимаем, что значит мир в их понимании», - сказал президент Азербайджана.