Մոսկվան «ուշադիր հետեւում է» բարեկամ երկրների քվեարկություններին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր ասել է, որ Մոսկվան ուշադիր հետեւում է իր բարեկամ երկրների դիրքորոշումներին ՄԱԿ-ում քվեարկություններին ժամանակ։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Պեսկովն այս մասին ասել է՝ մեկնաբանելով այն, որ, մասնավորապես, Հայաստանը, Ղազախստանը եւ Սերբիան ձեռնպահ էին մնացել ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինաին պատճառված վնասի փոխհատուցման մեխանիզմի ստեղծմանը վերաբերող բանաձեւի քվեարկության ժամանակ։
Բանաձեւին կողմ էին քվեարկել 94 երկիր, դեմ՝ 14, ձեռնպահ՝ 73։
Ինչպես ասել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան, բանաձեւը նպատակ ունի օրինականացնել ռուսական ակտիվների առգրավումը, որոնք նախկինում սառեցվել էին արեւմտյան երկրների կողմից։
Փաստաթղթին դեմ են քվեարկել Ռուսաստանը, Բելառուսը, Զիմբաբվեն, Իրանը, Չինաստանը, Հյուսիսային Կորեան, Կուբան, Մալին, Նիկարագուան, Սիրիան, Բահամյան կղզիների համագործակցությունը, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունը, Էրիթրեան եւ Եթովպիան։

В Москве «внимательно следят за тем, как голосуют дружественные страны» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил сегодня, что в Москве внимательно следят за тем, какую позицию занимают дружественные ей страны при голосовании в ООН.
Как сообщает ТАСС, Песков заявил об этом в ответ на просьбу прокомментировать тот факт, что, в частности, Армения, Казахстан и Сербия воздержались при голосовании в Генассамблее ООН резолюции о необходимости создания механизма для возмещения ущерба, причиненного Россией Украине.
За резолюцию проголосовали 94 страны, против - 14, 73 воздержались.
Как сказал представитель России при ООН Василий Небензя, резолюция предназначена для того, чтобы легализовать изъятие российских активов, замороженных ранее западными странами.
Против документа проголосовали Россия, Белоруссия, Зимбабве, Иран, Китай, КНДР, Куба, Мали, Никарагуа, Сирия, Содружество Багамских Островов, Центрально-Африканская Республика, Эритрея и Эфиопия.