Մոսկվան «ուշադիր հետեւում է» բարեկամ երկրների քվեարկություններին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր ասել է, որ Մոսկվան ուշադիր հետեւում է իր բարեկամ երկրների դիրքորոշումներին ՄԱԿ-ում քվեարկություններին ժամանակ։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Պեսկովն այս մասին ասել է՝ մեկնաբանելով այն, որ, մասնավորապես, Հայաստանը, Ղազախստանը եւ Սերբիան ձեռնպահ էին մնացել ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինաին պատճառված վնասի փոխհատուցման մեխանիզմի ստեղծմանը վերաբերող բանաձեւի քվեարկության ժամանակ։
Բանաձեւին կողմ էին քվեարկել 94 երկիր, դեմ՝ 14, ձեռնպահ՝ 73։
Ինչպես ասել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան, բանաձեւը նպատակ ունի օրինականացնել ռուսական ակտիվների առգրավումը, որոնք նախկինում սառեցվել էին արեւմտյան երկրների կողմից։
Փաստաթղթին դեմ են քվեարկել Ռուսաստանը, Բելառուսը, Զիմբաբվեն, Իրանը, Չինաստանը, Հյուսիսային Կորեան, Կուբան, Մալին, Նիկարագուան, Սիրիան, Բահամյան կղզիների համագործակցությունը, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունը, Էրիթրեան եւ Եթովպիան։

Photo: japantimes.com
Yerevan /Mediamax/. Russian president’s spokesperson Dmitry Peskov said today that Moscow is closely following the position adopted by its friendly countries when voting at the UN.
TASS reports that Peskov said this in response to a request to comment on the fact that Armenia, Kazakhstan and Serbia abstained from voting in the UN General Assembly on the need to create a mechanism to compensate for the damage caused by Russia to Ukraine.
94 countries voted for the resolution, 14 voted against, 73 abstained.
Russia’s representative to the UN Vasily Nebenzya said, the resolution aims to legalize the seizure of Russian assets previously frozen by Western countries.
Russia, Belarus, Zimbabwe, Iran, China, North Korea, Cuba, Mali, Nicaragua, Syria, the Commonwealth of the Bahamas, the Central African Republic, Eritrea and Ethiopia voted against the document.