Փաշինյանը բարձր է գնահատել Բլինքենի ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
Կառավարությունից հայտնում են, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում կայացած հանդիպման ընթացքում վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիային եւ կարեւորել է ԱՄՆ-ի կողմից հնչեցվող հստակ դիրքորոշումներն ու գնահատականները:
Փաշինյանը բարձր է գնահատել Բլինքենի անձնական ջանքերը` բանակցային գործընթացին ու երկխոսությանն աջակցելու ուղղությամբ:
Էնթոնի Բլինքենն ընդգծել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը` աջակցելու
ջանքերը բանակցային ու խաղաղ գործընթացին, կարեւորելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ եւ երկարատեւ կարգավորման անհրաժեշտությունը, այդ թվում` ԼՂ ժողովրդի համար:
ԱՄՆ պետքարտուղարը կարեւորել է Նյու Յորքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ եռակողմ հանդիպումը եւ հույս հայտնել, որ երկխոսությունն առաջիկայում եւս կշարունակվի:

Пашинян высоко оценил личные усилия Блинкена - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу с госсекретарем США Энтони Блинкеном в Нью-Йорке.
Пресс-служба правительства сообщает, что на встрече, состоявшейся в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, премьер коснулся широкомасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, подчеркнув важность озвучиваемых США четких позиций и оценок произошедшего.
Пашинян  высоко оценил личные усилия Блинкена по поддержке переговорного процесса и диалога.
Энтони Блинкен подчеркнул готовность США продолжать усилия в переговорном и мирном процессе, подчеркнув необходимость всеобъемлющего и долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, в том числе для народа Нагорного Карабаха.
Госсекретарь США отметил важность состоявшейся в Нью-Йорке трехсторонней встречи с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана и выразил надежду на продолжение диалога в ближайшее время.