Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Պուտինի եւ Մակրոնի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
Կառավարության տարածած հաղորդագրությունում ասվում է՝ Վլադիմիր Պուտինի հետ զրույցում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ չնայած ներկայում սահմանին հարաբերական հանգիստ է՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով իրավիճակը շարունակում է մնալ շատ լարված:
ՀՀ վարչապետը եւ ՌԴ նախագահը քննարկել են նաեւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանն ուղղված ՀՀ դիմումի վերաբերյալ ընդունված որոշումների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Էմանուել Մակրոնը վերահաստատել է պատրաստակամությունը՝ նպաստելու երկխոսությանն ու խաղաղությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ուղղված ՀՀ դիմումի շուրջ քննարկումներին:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan held phone conversations with the Russian President Vladimir Putin and President of France Emmanuel Macron.
The Government press service reported that during the conversation with Vladimir Putin, Pashinyan stressed that though the situation along the border is relatively calm at the moment, it still remains very tense as a result of Azerbaijani aggression against the sovereign territory of Armenia.
Armenian Prime Minister and the President of Russia also discussed issues on the implementation of the decisions made in regard to Armenia’s appeal to the Collective Security Treaty Organization.
During the phone conversation with the President of France, the latter reaffirmed his readiness to contribute to the establishment of dialogue and peace.
The interlocutors also referred to the discussions regarding Armenia’s appeal to the UN Security Council.