Այսօր երեկոյան Հայաստանի առաջարկությամբ կկայանա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով, հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Հանդիպումը կանցկացվի դռնփակ, սակայն նախատեսվում է, որ հանդիպման ավարտին նախագահող հայկական կողմը մշտական կոմիտեին կհանձնարարի տեղեկացնել լրագրողներին քննարկման բովանդակության եւ ընդունված որոշումների մասին, ասել է Ուշակովը։
«Մենք հիմա մշտական եւ սերտ կապի մեջ ենք Բաքվի եւ Երեւանի հետ՝ ինչպես դիվանագիտական, այնպես էլ ռազմական գծով։ Իհարկե, հաշվի առնելով այն, ինչ տեղի է ունեցել գիշերը, Վլադիմիր Պուտինի եւ Իլհամ Ալիեւի զրույցը Սամարղանդում կարեւոր կլինի»,- ասել է Ուշակովը։
Երկու նախագահները կմասնակցեն Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովին, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 15-ից 16-ը Սամարղանդում։

Заседание Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) состоится сегодня вечером в формате видеоконференции по запросу Армении, сообщил помощник президента России Юрий Ушаков.
Заседание будет проходить в закрытом режиме, но планируется, что по окончании заседания председательствующая армянская сторона поручит постоянному комитету проинформировать журналистов о содержании дискуссии и принятых решениях, сказал Ушаков.
«Мы сейчас находимся в постоянном и тесном контакте с Баку и Ереваном как по дипломатической, так и по военной линии. Конечно, с учетом произошедшего этой ночью важный характер будет носить беседа в Самарканде Владимира Путина с Ильхамом Алиевым», - отметил Ушаков.
Оба президента примут участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), который пройдет 15-16 сентября в Самарканде.