Լավրով. ՌԴ-ն Փաշինյանից խաղաղապահների մասով ոչ մի առաջարկ դեռ չի ստացել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր հայտարարել է, որ Մոսկվան դեռ չի ստացել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկները՝ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության մանրամասները ճշգրտելու վերաբերյալ:
«Ինձ համար դժվար է պատասխանել այս հարցին, քանի որ մենք չենք տեսել կոնկրետ առաջարկներ, որոնք ցանկանում է քննարկել ՀՀ վարչապետը Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության համատեքստում, այնպես որ ես հիմա չեմ կարող գուշակել»,- լրագրողների հետ զրույցում նշել է նա։
Լավրովի խոսքով՝ կողմերից ցանկացածը, իհարկե, իրավունք ունի առաջարկել լրացուցիչ նախաձեռնություններ:
«Մինչեւ այժմ մենք չենք տեսել դրանք»,- նշել է Լավրովը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Արցախում ՌԴ խաղաղապահ առաքելությանը, հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ստորագրությունը բավարար է այդ մանդատն ամբողջությամբ իրագործելու համար, իսկ եթե ոչ, «անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել այդ մանդատը միջազգայնորեն հաստատելու կամ խաղաղապահներին ավելի լայն միջազգային մանդատով օժտելու համար»:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated today that Moscow has not yet received proposals from the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on clarifying the details of the Russian peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh.
“It is difficult for me to answer this question, because we have not seen concrete proposals that the Armenian Prime Minister wants to discuss in the context of the Russian peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh, so I cannot figure it out now,” he said speaking to reporters.
Lavrov said any of the parties has the right to propose additional initiatives.
“We have not seen them by now, though” Lavrov said.
To note, at the August 4 cabinet sitting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to the Russian peacekeeping mission in Artsakh, stated that the signature of Armenia and Russia is enough for the full implementation of that mandate, and if not, “it is necessary to take measures to confirm that mandate internationally or to give peacekeepers a broader international mandate.”