ՀՀ ԱԳՆ. Բաքուն պաշտոնապես ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «ադրբեջանական կողմը պաշտոնապես եւ անթաքույց կերպով ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը, ինչի վառ ապացույցն են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության եւ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունները, ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կողմից արձանագրված խախտումները»:
Այս մասին Միրզոյանն ասել է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը:
Նախարարը դեսպանների ուշադրությունն է հրավիրել վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սադրիչ եւ ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով ստեղծված իրավիճակին:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիային նախորդել էր Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության փոխանցման վերաբերյալ ՌԴ խաղաղապահ անձնակազմին ներկայացված նամակը, համաձայն որի ադրբեջանական կողմը նախատեսում է փոփոխել ներկայում գործող Լաչինի միջանցքով անցնող երթուղին, ինչը հանդիսանում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից լիազորված միակ միջազգային ձեւաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո:

Armenian MFA: Baku officially assumed responsibility for the aggression - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan said today that “the Azerbaijani side has officially and openly assumed responsibility for the aggression, which is clearly evidenced by the statements of Azerbaijan’s Defense Ministry and Foreign Affairs Ministry, as well as by the violations recorded by the Russian peacekeeping forces deployed in Nagorno-Karabakh.”
Mirzoyan said this during the meeting with the heads of diplomatic missions accredited in Armenia.
The minister drew the attention of the ambassadors to the situation created as a result of provocative and aggressive actions of Azerbaijan in Nagorno-Karabakh during the recent days.
He noted that before the aggression, the Azerbaijani side submitted a letter to the Russian peacekeeping personnel regarding the transfer of control over the Lachin corridor, according to which the Azerbaijani side is planning to change the current route passing through the Lachin corridor, which is a gross violation of the November 9 trilateral statement.
Mirzoyan reaffirmed the position of the Armenian side aimed at the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group co-chairmanship, which is the only international format authorized by the UN Security Council.