ՀՀ ԱԳՆ. Բաքուն պաշտոնապես ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «ադրբեջանական կողմը պաշտոնապես եւ անթաքույց կերպով ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը, ինչի վառ ապացույցն են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության եւ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունները, ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կողմից արձանագրված խախտումները»:
Այս մասին Միրզոյանն ասել է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը:
Նախարարը դեսպանների ուշադրությունն է հրավիրել վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սադրիչ եւ ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով ստեղծված իրավիճակին:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիային նախորդել էր Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության փոխանցման վերաբերյալ ՌԴ խաղաղապահ անձնակազմին ներկայացված նամակը, համաձայն որի ադրբեջանական կողմը նախատեսում է փոփոխել ներկայում գործող Լաչինի միջանցքով անցնող երթուղին, ինչը հանդիսանում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից լիազորված միակ միջազգային ձեւաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո:

МИД Армении: Баку официально взял на себя ответственность за агрессию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «азербайджанская сторона официально и открыто взяла на себя ответственность за агрессию, о чем ясно свидетельствуют заявления министерств обороны и иностранных дел Азербайджана, а также нарушения, зафиксированые российскими миротворческими силами, дислоцированными в Нагорном Карабахе».
Мирзоян сказал об этом на встрече с главами дипломатических миссий, аккредитованных в Армении.
Министр обратил внимание послов на ситуацию, создавшуюся в результате провокационных и агрессивных действий Азербайджана в Нагорном Карабахе в последние дни.
Он отметил, что осуществленной Азербайджаном агрессии предшествовало направленное российскому миротворческому контингенту письмо о передаче контроля над Лачинским коридором, согласно которому азербайджанская сторона планирует изменить действующий маршрут через Лачинский коридор, что является грубым нарушением трехстороннего соглашения от 9 ноября.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подтвердил позицию армянской стороны в отношении мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ - единственного международного формата, уполномоченного Советом Безопасности ООН.