ԵԽ Գլխավոր քարտուղար. Պետք է վստահության եւ հաշտեցման հասնենք - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ 2020-ին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ուժի կիրառմամբ լուծելու փորձ կատարելով, Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Եվրոպայի խորհրդին անդամակցության ժամանակ ստանձնած պարտավորությունները, եւ այս հանգամանքը պետք է համարժեք արձագանք գտնի ԵԽ-ի եւ անդամ երկրների կողմից:
Միրզոյանն այս մասին ասել է ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ համատեղ Երեւանում կայացած ասուլիսի ընթացքում:
«Ես վերահաստատել եմ ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ: Այս համատեքստում հիմնարար է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հասցեագրումը, որը կներառի Արցախի ժողովրդի անվտանգության եւ բոլոր իրավունքների ապահովման ու ԼՂ կարգավիճակի վերջնական որոշման առանցքային կետերը:
Արցախի ժողովուրդը նույն իրավունքն ունի, ինչ բոլորը, եւ հակամարտության գոտում գտնվելու հանգամանքն Արցախի հայերին չի կարող զրկել իրենց հիմնարար իրավունքներից»,- ասել է ԱԳ նախարարը:
Իր հերթին Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը ողջունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ հանդիպումները և սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքին վերաբերող հայտարարությունները:
«Մենք պետք է վստահության եւ հաշտեցման հասնենք: Եվ այս ուղղությամբ բոլոր նախաձեռնությունները ողջունելի են»,- ասել է Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը:

Генеральный секретарь Совета Европы: Мы должны достичь доверия и примирения - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что, пытаясь решить нагорно-карабахский конфликт силовым путем в 2020 году и затем вторгшись на суверенную территорию Армении, Азербайджан грубо нарушил свои обязательства перед Советом Европы, и это обстоятельство должно найти адекватную оценку со стороны Совета Европы и государств-членов.
Мирзоян сказал об этом в Ереване в ходе совместной пресс-конференции с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
«Я подтвердил готовность правительства Армении приложить усилия для установления стабильности и мира в регионе. В этом контексте принципиальное значение имеет урегулирование нагорно-карабахского конфликта, которое будет включать в себя ключевые моменты обеспечения безопасности и всех прав народа Арцаха и окончательного определения статуса Нагорного Карабаха.
Народ Арцаха имеет такие же права, как и все остальные, и тот факт, что он находится в зоне конфликта, не может лишить армян Арцаха их основных прав»,- сказал глава МИД.
В свою очередь Мария Пейкинович-Бурич приветствовала встречи лидеров Армении и Азербайджана, а также заявления, касающиеся работы демаркационной комиссии.
«Мы должны достичь доверия и примирения. И в этом направлении приветствуются любые инициативы»,- сказала Мария Пейчинович-Бурич.