ԵԽ Գլխավոր քարտուղար. Պետք է վստահության եւ հաշտեցման հասնենք - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ 2020-ին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ուժի կիրառմամբ լուծելու փորձ կատարելով, Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Եվրոպայի խորհրդին անդամակցության ժամանակ ստանձնած պարտավորությունները, եւ այս հանգամանքը պետք է համարժեք արձագանք գտնի ԵԽ-ի եւ անդամ երկրների կողմից:
Միրզոյանն այս մասին ասել է ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ համատեղ Երեւանում կայացած ասուլիսի ընթացքում:
«Ես վերահաստատել եմ ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ: Այս համատեքստում հիմնարար է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հասցեագրումը, որը կներառի Արցախի ժողովրդի անվտանգության եւ բոլոր իրավունքների ապահովման ու ԼՂ կարգավիճակի վերջնական որոշման առանցքային կետերը:
Արցախի ժողովուրդը նույն իրավունքն ունի, ինչ բոլորը, եւ հակամարտության գոտում գտնվելու հանգամանքն Արցախի հայերին չի կարող զրկել իրենց հիմնարար իրավունքներից»,- ասել է ԱԳ նախարարը:
Իր հերթին Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը ողջունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ հանդիպումները և սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքին վերաբերող հայտարարությունները:
«Մենք պետք է վստահության եւ հաշտեցման հասնենք: Եվ այս ուղղությամբ բոլոր նախաձեռնությունները ողջունելի են»,- ասել է Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը:

CoE Secretary General: Trust and reconciliation must be achieved - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan said today that with the attempt to resolve the Nagorno Karabakh conflict by force in 2020 and by infiltrating into the sovereign territory of Armenia, Azerbaijan has grossly violated its commitments assumed as a member of the Council of Europe. He stressed that this circumstance should receive a proper response by the Council of Europe and its member states.
Mirzoyan stated about it during the joint news conference with the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić in Yerevan.
“I reaffirmed the readiness of the Government of Armenia to exert efforts to establish stability and peace in the region. In this context, addressing the Nagorno Karabakh conflict is fundamental. This will include the key points of ensuring the security and all the rights of the people of Artsakh and the final decision on the status of Nagorno Karabakh.
The people of Artsakh have the same right as everyone else, and the fact of being in the conflict zone cannot deprive the Armenians of Artsakh of their fundamental rights,” he said.
In her turn, Marija Pejčinović Burić welcomed the meetings between the leaders of Armenia and Azerbaijan and the statements relating to the work of the demarcation commission.
“We must achieve trust and reconciliation. All the initiatives in this direction are welcomed,” Marija Pejčinović Burić said.