Ալեն Սիմոնյանը Թեհրանում խոսել է «ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի» մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր ասել է, որ «մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը»:
ԱԺ-ից հայտնում են, որ Ալեն Սիմոնյանն այդ մասին ասել է Թեհրանում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի հետ հանդիպումից հետ կայացած ասուլիսում:
«Հանգամանորեն քննարկել ենք տարածաշրջանային զարգացումները: Անդրադարձել եմ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանա-թուրքական վերջին ագրեսիային եւ դրա հետեւանքներին: Նշել եմ, որ բազմաթիվ հումանիտար խնդիրներ են մնացել պատերազմից հետո, մասնավորապես, ռազմագերիների վերադարձը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ հոգեւոր արժեքների պահպանումը: Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունները վտանգում են տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանն ուղղված մեր ջանքերը», - ասել է Ալեն Սիմոնյանը:

Ален Симонян заявил в Тегеране об «азербайджано-турецкой агрессии» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Ален Симонян сказал сегодня, что «мы высоко ценим позицию Ирана в отношении территориальной целостности Армении и неприкосновенности ее границ».
Согласно сообщению пресс-службы парламента, Ален Симонян заявил об этом в Тегеране на пресс-конференции по итогам встречи с председателем Меджлиса Ирана Мохаммадом Багером Галибафом.
«Мы подробно обсудили региональные события. Я затронул тему недавней азербайджано-турецкой агрессии против Нагорного Карабаха и ее последствий. Я отметил, что после окончания войны остается много гуманитарных вопросов, в частности, возвращения военнопленных, охраны армянских исторических, культурных и духовных ценностей на территориях, перешедших под контроль Азербайджана. Посягательства Азербайджана на суверенную территорию Армении ставят под угрозу наши усилия, направленные на достижение региональной стабильности и безопасности», - сказал Ален Симонян.