Ալեն Սիմոնյանը Թեհրանում խոսել է «ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի» մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր ասել է, որ «մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը»:
ԱԺ-ից հայտնում են, որ Ալեն Սիմոնյանն այդ մասին ասել է Թեհրանում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆի հետ հանդիպումից հետ կայացած ասուլիսում:
«Հանգամանորեն քննարկել ենք տարածաշրջանային զարգացումները: Անդրադարձել եմ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանա-թուրքական վերջին ագրեսիային եւ դրա հետեւանքներին: Նշել եմ, որ բազմաթիվ հումանիտար խնդիրներ են մնացել պատերազմից հետո, մասնավորապես, ռազմագերիների վերադարձը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ հոգեւոր արժեքների պահպանումը: Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունները վտանգում են տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանն ուղղված մեր ջանքերը», - ասել է Ալեն Սիմոնյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian parliament speaker Alen Simonyan stated today that "we highly appreciate Iran’s position on the territorial integrity of Armenia and the inviolability of its borders.”
Armenian National Assembly press service informs that Alen Simonyan said this at a news conference in Tehran following the meeting with the speaker of the Iranian parliament (Majlis) Mohammad Bagher Ghalibaf.
“We discussed regional developments in detail. I spoke about the recent Azerbaijani-Turkish aggression against Nagorno Karabakh and its consequences. I noted that many humanitarian issues have remained after the war, in particular, the return of prisoners of war, the preservation of Armenian historical, cultural and spiritual values in the territories that passed under the control of Azerbaijan.
Azerbaijan’s encroachment on Armenia’s sovereign territory jeopardizes our efforts to establish regional stability and security,” Alen Simonyan said.