Ուսուբով. «Հայաստանի ժողովուրդը Փաշինյանին խաղաղություն կնքելու մանդատ է տվել» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ռամիլ Ուսուբովն ասել է, որ «Հայաստանի ժողովուրդը Փաշինյանին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մանդատ է տվել»։
Ինչպես հայտնում է Ինտերֆաքսը, «Ադրբեջան» պաշտոնաթերթին տված հարցազրույցում Ռամիլ Ուսուբովը ասել է, որ «Հայաստանն այլ ելք չունի, քան հրաժարվել անհիմն պահանջներից եւ տարածաշրջանային համագործակցություն ծավալել»։
«Պատերազմում ջախջախիչ պարտությունը հանգեցրեց Հայաստանի տնտեսական եւ սոցիալական վիճակի լիակատար փլուզմանը, իսկ այս երկրում ներքաղաքական իրավիճակը հասավ գրեթե քաղաքացիական պատերազմի աստիճանի։ Մյուս կողմից, երբ պարզ է դառնում, որ խաղաղ բանակցությունների դեմ բողոքի ակցիաներ կազմակերպող ընդդիմությունը չի հասնի իր նպատակին, նրա կողմնակիցների թիվը նվազում է։ Այս հանրահավաքների մասնակիցների մեծ մասը բողոքում է միայն երկրում տիրող սոցիալական անմխիթար վիճակի դեմ։ Կարծես թե հայ հասարակության մեջ կա խաղաղ բանակցությունների պահանջ եւ աջակցություն»,- ասել է Ադրբեջանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Նա նշել է, որ «անցյալ տարվա արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հայ ժողովուրդը ընտրություն կատարեց հօգուտ իշխող կուսակցության, որը հայտարարել էր, որ բանակցություններ է սկսելու Ադրբեջանի հետ, այլ ոչ թե ընդդիմության, որը ներկայացնում է «ռազմական խունտան»։.
«Ժողովուրդը Փաշինյանին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մանդատ է տվել, այսինքն՝ հայ ժողովուրդը հոգնել է թշնամությունից եւ կայունություն է ուզում»,- ասել է Ուսուբովը։
Նրա խոսքով, «Հայաստանի բնակչությունը գիտակցում է, որ Հարավային Կովկասի անվտանգության նոր համակարգը, որը ձեւավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, կապահովի բոլոր պետությունների եւ ժողովուրդների բարեկեցությունը»։

«Народ Армении дал Пашиняну мандат на заключение мира с Азербайджаном», заявил Усубов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности Азербайджана Рамиль Усубов заявил, что «народ Армении дал Пашиняну мандат на заключение мирного договора с Азербайджаном».
Как сообщает Интерфакс, в интервью газете «Азербайджан» Рамиль Усубов сказал, что «Армении ничего не остается, как отказаться от необоснованных претензий и наладить региональное сотрудничество».
«Сокрушительное поражение в войне привело к полному краху экономической и социальной ситуации в Армении, а внутриполитическая ситуация в этой стране почти достигла уровня гражданской войны. С другой стороны, когда становится ясно, что оппозиция, организующая протесты против мирных переговоров, не добьется своей цели, число ее сторонников уменьшается. Также, большинство участников этих митингов лишь протестуют против плачевного социального положения в стране. Похоже, в армянском обществе есть спрос и поддержка мирных переговоров», – отметил секретарь Совета безопасности Азербайджана.
Он заметил, что «на прошлогодних досрочных парламентских выборах армянский народ сделал выбор в пользу правящей партии, заявившей, что начнет переговоры с Азербайджаном, а не оппозиции, представляющей «военную хунту»».
«Народ дал Пашиняну мандат на заключение мирного договора с Азербайджаном, то есть армянский народ устал от вражды и хочет стабильности», - подчеркнул Усубов.
По его словам, «население в Армении осознает, что новая система безопасности на Южном Кавказе, сформированная президентом Азербайджаном Ильхамом Алиевым, обеспечит благополучие всех государств и народов, обеспечит их развитие и обеспечит отсутствие рисков для их будущего».