Փաշինյանն առաջարկել է վերլուծել ՀԱՊԿ ձեռքբերումներն ու բացթողումները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ ստեղծման 30-ամյակը լավ հնարավորություն է վերլուծելու ձեռքբերումները, բացթողումները, այն քայլերը, որոնք կարող են կազմակերպությունն ավելի արդյունավետ դարձնել»:
«Կարծում եմ՝ սա շատ կարեւոր հարթակ է, որպեսզի կիսվենք ապագայի մեր տեսլականով եւ փորձենք ՀԱՊԿ մեխանիզմները դարձնել առավել արդյունավետ՝ ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքելու համար: Որպես նախագահող պետություն՝ մենք այս խնդիրը համարում ենք մեր նախագահության առաջնահերթություններից մեկը եւ հույս ունեմ, որ մեզ կհաջողվի այդ հարցի շուրջ գալ կոնկրետ որոշումների»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
Կառավարությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ՀԱՊԿ մեխանիզմների զարգացման, Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ձեւավորված սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեությանը, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների եւ այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:

Пашинян предложил проанализировать достижения и упущения ОДКБ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «30-летие создания ОДКБ - хорошая возможность проанализировать достижения и упущения организации, а также шаги, которые могли бы сделать ее деятельность более эффективной».
«Думаю, это очень важная платформа, чтобы поделиться нашим видением будущего и попытаться сделать механизмы ОДКБ более эффективными для реагирования на кризисные ситуации. Мы рассматриваем этот вопрос в качестве одного из приоритетов нашего председательства в ОДКБ, и я надеюсь, что мы сможем прийти к конкретным решениям»,- сказал Никол Пашинян на встрече с членами Совета Парламентской ассамблеи ОДКБ.
Согласно сообщению пресс-службы правительства Армении, стороны обменялись мнениями о развитии механизмов ОДКБ, ситуации на Южном Кавказе и урегулировании нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.
Никол Пашинян коснулся деятельности комиссии по демаркации и безопасности границы между Арменией и Азербайджаном, разблокирования региональной инфраструктуры, а также шагов, предпринимаемых для возвращения армянских военнопленных, заложников и других гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане.