Փաշինյանն առաջարկել է վերլուծել ՀԱՊԿ ձեռքբերումներն ու բացթողումները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ ստեղծման 30-ամյակը լավ հնարավորություն է վերլուծելու ձեռքբերումները, բացթողումները, այն քայլերը, որոնք կարող են կազմակերպությունն ավելի արդյունավետ դարձնել»:
«Կարծում եմ՝ սա շատ կարեւոր հարթակ է, որպեսզի կիսվենք ապագայի մեր տեսլականով եւ փորձենք ՀԱՊԿ մեխանիզմները դարձնել առավել արդյունավետ՝ ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքելու համար: Որպես նախագահող պետություն՝ մենք այս խնդիրը համարում ենք մեր նախագահության առաջնահերթություններից մեկը եւ հույս ունեմ, որ մեզ կհաջողվի այդ հարցի շուրջ գալ կոնկրետ որոշումների»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
Կառավարությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ՀԱՊԿ մեխանիզմների զարգացման, Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ձեւավորված սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեությանը, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների եւ այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:

Pashinyan offers to analyze CSTO’s achievements and shortcomings - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “the 30th anniversary of the establishment of the CSTO is a good opportunity to analyze the achievements, shortcomings, the steps that can make the organization more effective.”
“I think this is a very important platform to share our vision for the future and try to make the CSTO mechanisms more effective in responding to crisis situations. As a presiding state, we consider this issue one of the priorities, and I hope that we will be able to come to concrete decisions on this issue,” Nikol Pashinyan said at the meeting with the participants of the sitting of the CSTO Parliamentary Assembly Council.
Government’s press service reports that during the meeting the interlocutors exchanged views on the development of CSTO mechanisms, the situation in the South Caucasus, the settlement of the Nagorno Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group.
Nikol Pashinyan referred to the activity of the Armenian-Azerbaijani border delimitation and border security commission, the unblocking of regional infrastructure, and the steps taken to return the Armenian prisoners of war, detainees and other civilians held in Azerbaijan.