«Բրյուսելը փորձում է յուրացնել եռակողմ պայմանավորվածությունները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան ասել է, որ ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան ազդանշան չեն ուղարկել ռուսական կողմին Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղության հասնելու համար ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքը վերսկսելու պատրաստակամության մասին։
«Մենք նման ազդանշաններ չենք ստացել։ Մենք նրանց ոչ էլ սպասում ենք»,- ասել է նա:
Պատասխանելով Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման թեմայի շուրջ ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության բարձր դիվանագիտական ակտիվության մասին հարցին՝ Մարիա Զախարովան ասել է.
«Վերոնշյալ «բարձր դիվանագիտական ակտիվությունը» նկատելիորեն աճել է այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնն ու Փարիզը փաստացի կաթվածահար արեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահների երբեմնի լավ համակարգված աշխատանքը՝ հրաժարվելով փոխգործակցությունից մեր մասնակցությամբ։ Նման զուգադիպությունները պատահական չեն լինում: Ինչպես նաեւ Բրյուսելի անամոթ փորձերը՝ յուրացնելու բարձր մակարդակով ռուս-ադրբեջանա-հայկական հայտնի պայմանավորվածությունների թեման եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից անցյալ տարի առաջարկված օրակարգը (կենսական հումանիտար խնդիրների լուծում, Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր նախապատրաստում)։
Այս ֆոնին վերահաստատում ենք մեր անվերապահ հանձնառությունը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների հետեւողական իրականացմանը: Միեւնույն ժամանակ, լի ենք վճռականությամբ ամբողջապես նպաստել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, որոնց հետ պատմականորեն կապված ենք բարեկամության, դաշնակցային եւ գործընկերության կապերով»։

Zakharova: Brussels tries to appropriate agreements reached between Moscow, Yerevan and Baku
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova stated that the United States and France did not send signals to the Russian side about their readiness to resume the activity of the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group to reach peace between Baku and Yerevan.
“We have not received such signals, we are not expecting them,” she said.
In response to the question about high diplomatic activity of the US and the European Union on the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, Zakharova said:
“The mentioned “high diplomatic activity” has noticeably risen after Washington and Paris actually paralyzed the once coordinated work of the three co-chairs of the OSCE Minsk Group rejecting the interaction with our involvement. Such coincidences are not accidental, like the shameless attempts of Brussels to appropriate the subject of the well-known Russian-Azerbaijani-Armenian agreement reached at the highest level and the agenda proposed by the OSCE Minsk Group co-chairs last year (solution of humanitarian issues, preparation of peace treaty between Baku and Yerevan).
Against this background, we reaffirm our unconditional commitment to the consistent implementation of the statements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021. At the same time, we are determined to contribute in every possible way to the conclusion of a peace treaty between Azerbaijan and Armenia, with which we are historically bound by ties of friendship, alliance and partnership.”