«Բրյուսելը փորձում է յուրացնել եռակողմ պայմանավորվածությունները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան ասել է, որ ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան ազդանշան չեն ուղարկել ռուսական կողմին Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղության հասնելու համար ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքը վերսկսելու պատրաստակամության մասին։
«Մենք նման ազդանշաններ չենք ստացել։ Մենք նրանց ոչ էլ սպասում ենք»,- ասել է նա:
Պատասխանելով Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման թեմայի շուրջ ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության բարձր դիվանագիտական ակտիվության մասին հարցին՝ Մարիա Զախարովան ասել է.
«Վերոնշյալ «բարձր դիվանագիտական ակտիվությունը» նկատելիորեն աճել է այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնն ու Փարիզը փաստացի կաթվածահար արեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահների երբեմնի լավ համակարգված աշխատանքը՝ հրաժարվելով փոխգործակցությունից մեր մասնակցությամբ։ Նման զուգադիպությունները պատահական չեն լինում: Ինչպես նաեւ Բրյուսելի անամոթ փորձերը՝ յուրացնելու բարձր մակարդակով ռուս-ադրբեջանա-հայկական հայտնի պայմանավորվածությունների թեման եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից անցյալ տարի առաջարկված օրակարգը (կենսական հումանիտար խնդիրների լուծում, Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր նախապատրաստում)։
Այս ֆոնին վերահաստատում ենք մեր անվերապահ հանձնառությունը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունների հետեւողական իրականացմանը: Միեւնույն ժամանակ, լի ենք վճռականությամբ ամբողջապես նպաստել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, որոնց հետ պատմականորեն կապված ենք բարեկամության, դաշնակցային եւ գործընկերության կապերով»։

Захарова: Брюссель пытается присвоить договоренности Москвы, Еревана и Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила, что США и Франция не посылали российской стороне сигналов о готовности возобновить работу сопредседательства Минской группы ОБСЕ для достижения мира между Баку и Ереваном.
«К нам такого рода сигналы не поступали. Мы их и не ожидаем», - сказала она.
Отвечая на вопрос о высокой дипломатической активности США и Евросоюза вокруг темы нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, Мария Захарова сказала:
«Упомянутая «высокая дипломатическая активность» заметно возросла после того, как Вашингтон и Париж фактически парализовали некогда слаженную работу трех сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отказавшись от взаимодействия с нашим участием. Подобные совпадения случайными не бывают. Как и беззастенчивые попытки Брюсселя присвоить себе предмет известных российско-азербайджано-армянских договоренностей на высшем уровне и повестку дня, предложенную в прошлом году сопредседателями Минской группы ОБСЕ (решение насущных гуманитарных проблем, подготовка мирного договора между Баку и Ереваном).
На этом фоне подтверждаем нашу безусловную приверженность последовательной реализации заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г. Одновременно полны решимости всемерно содействовать заключению мирного договора между Азербайджаном и Арменией, с которыми нас исторически связывают узы дружбы, союзничества и партнерства».