Լավրով. ԱՄՆ եւ Ֆրանսիան չեղարկել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Արցախում մարտի 24-ի միջադեպի հենց սկզբից իրենք հայտարարել էին, որ ռուս խաղաղապահ զորախումբը պարզում է տեղի ունեցածի բոլոր հանգամանքները։
«Մեզ համար տեղի ունեցածի հանգամանքները լիովին պարզ չեն, ես չէի ցանկանա հիմա առաջ անցնել եւ վերջնական դատողություններ անել»,- ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցություններից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է նա:
ՌԴ արտգործնախարարի խոսքով՝ երբեմն հնչող այն կոչերը, թե «ռուսական զորախմբին պետք է պատասխանատվության կանչել, ծառայողական հետաքննություն սկսել, չեն արտացոլում հայ ժողովրդի, Հայաստանի ղեկավարության իրական վերաբերմունքը այն մեծ դերին, որը կատարում է խաղաղապահ զորախումբն այդ տարածաշրջանում կայունությունը պահպանելու համար»:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների գործունեության հետագային, Սերգեյ Լավրովն ասել է. «Ես չգիտեմ ինչպիսին կլինի դրա հետագա ճակատագիրը, քանի որ, այդ խմբում ամերիկացի եւ ֆրանսիացի մեր այսպես կոչված  գործընկերները՝ ռուսաֆոբիայով տառապող, ձգտում են մերժել այն ամենը, ինչը վերաբերում է Ռուսաստանին: Նրանք չեղարկել են նաեւ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը՝ հայտարարելով, որ իրենք մեզ հետ չեն շփվելու այս ձեւաչափում: Դա իրենց իրավունքն է: Եթե իրենք պատրաստ են զոհաբերել կարգավորման շահերը Ղարաբաղում եւ, ընդհանրապես, Հարավային Կովկասում,  սա իրենց ընտրությունն է: Ոչ միայն կոնկրետ այս հիմնախնդիրը, այլեւ մնացած բոլոր հիմնախնդիրները իրենց ռուսաֆոբ քաղաքականության պատանդն են դարձնում»:
ՌԴ արտաքին գերատեսչության ղեկավարն այս մոտեցումը համարել է բացարձակ անպատասխանատու։
«Մենք լիովին հավատարիմ ենք, ինչպես միշտ, աջակցելու ղարաբաղյան իրավիճակի կարգավորմանը, հավատարիմ ենք բոլոր այն պայմանավորվածությունների իրականացմանը, որոնք ձեռք են բերվել եռակողմ ձեւաչափով Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ»,- ասել է նա:

Лавров: Франция и США «отменили» сопредседательство Минской группы ОБСЕ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил сегодня, что российской стороне до конца не ясны обстоятельства инцидента с вторжением вооруженных сил Азербайджана в зону ответственности российских миротворцев в Карабахе.
«Мы с самого начала инцидента, который произошел 24 марта, объявили, что наш миротворческий контингент занимается выяснением всех обстоятельств. Для нас до конца эти обстоятельства не ясны, не хотелось бы забегать вперед», - сказал он, выступая на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Армении Араратом Мирзояном.
«Что касается деятельности или будущего даже, я бы сказал, тройки сопредседателей Минской группы ОБСЕ, я не знаю, какова будет ее дальнейшая судьба, потому что наши французские и американские так называемые партнеры по этой группе в русофобском угаре и стремлении «отменить» все и вся, что касается России, «отменили» и тройку сопредседателей Минской группы ОБСЕ, заявив, что они не будут с нами общаться в этом формате», - сказал российский министр.
«Это их право. Если они готовы пожертвовать интересами урегулирования в Карабахе и в целом в Закавказье, если они готовы пожертвовать интересами в данном случае армянской стороны, это их выбор», - добавил Лавров.
Он подчеркнул, что «Запад не только этот конфликт, но и все остальные конфликты и кризисы делает заложниками своей русофобской политики, заставляя всех и вся прекращать взаимодействие в любых форматах только для того, чтобы доказать свою способность диктовать всем и вся свою одностороннюю волю».
«Я считаю такой подход абсолютно безответственным. Нас он не выбьет из колеи. Мы привержены, как и всегда, содействию урегулированию карабахской ситуации. Привержены выполнению всех тех договоренностей, которые достигались в трехстороннем формате между лидерами России, Армении и Азербайджана», - подчеркнул Лавров.