Միրզոյանը մեկնաբանել է Լուկաշենկոյի «ինքնատիպ վերլուծությունը» - Mediamax.am
Երեւան Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր վստահեցրել է, որ Բելառուսի նախագահի ձեւակերպումները «ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի հետ որեւէ առնչություն չունեն»:
Այսօր Ազգային ժողովում պատգամավորներից մեկի խնդրանքով նա անդրադարձել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի այն հայտարարությանը, թե «Հայաստանը փախչելու տեղ չունի, ինչ է, կարծում եք, նրանք ինչ-որ մեկին պե՞տք են»։
«Ալեքսանդր Գրիգորեւիչի ինքնատիպ աշխարհաքաղաքական վերլուծությունները, մեկնաբանությունները առաջին անգամ չէ, որ արժանանում են միջազգային տարբեր գործընկերների ուշադրությանը, քննարկման առարկա են դառնում տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ մեր երկրում: Մեր խորին համոզմամբ՝ այդ ձեւակերպումներն ուղղված էին սպասարկելու Բելառուսի նախագահի ներքին քաղաքական օրակարգը»,- ասել է նախարարը:
Արարատ Միրզոյանը հաստատել է տեղեկությունն այն մասին, որ նախօրեին ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ, որտեղ դեսպանին են փոխանցվել հայկական կողմի համոզմունքները, որ երկու երկրների հայտարարությունները միմյանց մասին «պետք է հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի վրա եւ հաշվի առնեն միմյանց շահերը, սուվերենությունը»:
«Այնուամենայնիվ, համապատասխան պաշտոնական հայտագրերի դեպքում մենք պատրաստ ենք հնարավորինս աջակցել Բելառուսին զանազան միջազգային հարթակներում»,- նշել է ԱԳ նախարարը:

Глава МИД Армении прокомментировал «своеобразный анализ» Лукашенко - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заверил сегодня, что формулировки президента Беларуси «не имеют ничего общего с внешнеполитической повесткой Армении».
Сегодня по просьбе одного из депутатов парламента он прокомментировал заявление президента Беларуси Александра Лукашенко о том, что «Армении некуда бежать, как вы думаете, они кому-то нужны?»
«Оригинальные геополитические анализы и комментарии Александра Григорьевича не впервые привлекают внимание различных международных партнеров и становятся предметом обсуждения в разных странах, в том числе, нашей. По нашему глубокому убеждению, эти формулировки были направлены на обслуживание внутриполитической повестки президента Беларуси»,- сказал министр.
Арарат Мирзоян подтвердил информацию о том, что накануне посол Беларуси был приглашен в МИД Армении, где ему были переданы убеждения армянской стороны о том, что заявления двух стран друг о друге «должны основываться на взаимном уважении и учитывать интересы и суверенитет друг друга».
«Тем не менее, в случае соответствующих официальных запросов мы готовы максимально поддержать Беларусь на различных международных форумах»,- отметил глава МИД Армении.