Ալիեւը անարդար է համարում ԵՄ օգնության բաշխումը Բաքվին եւ Երեւանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը անարդար է համարում Եվրամիության կողմից Բաքվին եւ Երեւանին ֆինանսական օգնության բաշխումը։
«Եվրահանձնաժողովի կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք փաթեթի ծավալը կազմում է $‌2,6 միլիարդ, իսկ Ադրբեջանին՝ $‌140 միլիոն, այսինքն՝ տարբերությունը գրեթե 20 անգամ է։ Դա արդա՞ր է: Ոչ։ Արդյո՞ք դա բավարարում է երկու երկրների իրական կարիքները: Ոչ։ Եթե նույնիսկ մի կողմ թողնենք ազատագրված տարածքներում Հայաստանի հասցրած սարսափելի ավերածությունները, հաշվի առնելով երկու երկրների բնակչությունը՝ կարելի է տեսնել, որ տարբերությունն ավելի քան հինգ անգամ է»,- ասել է Ալիեւը իտալական Il Sole 24 Ore թերթին տված հարցազրույցում, որը վկայակոչում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հայաստանի տնտեսությունը ֆիզիկապես չի կարողանա մարսել այս հսկա փաթեթը։ Այնպես որ, սա շատ զարմանալի է, եւ այդ փաթեթի մասին հայտարարելուց հետո ամռանը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի Ադրբեջան այցից հետո մենք անընդհատ քննարկում ենք այդ թեման։ Մենք ցանկանում ենք, որ մոտեցումը հիմնված լինի միասնական չափանիշների վրա։ Մենք ցանկանում ենք արդարություն եւ, իհարկե, ցանկանում ենք, որ Ադրբեջանին միջոցներ տրամադրվեն նույն պայմաններով եւ նույն ծավալով»,- ասել է Ալիեւը։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев считает несправедливым распределение Европейским союзом финансовой помощи Баку и Еревану.
«Объем пакета, который будет предоставлен Европейской комиссией Армении, составляет $2,6 млрд, а Азербайджану - $140 млн. То есть, разница почти в 20 раз. Это справедливо? Нет. Соответствует ли это реальным потребностям обеих стран? Нет. Если даже отставить в сторону чудовищные разрушения, учиненные Арменией на освобожденных территориях, то с учетом численности населения обеих стран можно увидеть, что разница составляет более чем пять раз», - сказал Алиев в интервью итальянской газете Il Sole 24 Ore, на которое ссылается ТАСС.
«Даже физически экономика Армении не сможет освоить данный пакет гигантского объема. Так что это очень удивительно, и после объявления данного пакета, визита председателя Европейского совета Шарля Мишеля летом в Азербайджан мы постоянно обсуждаем эту тему. Мы хотим, чтобы подход основывался на единых стандартах. Мы хотим справедливости и, конечно, желаем, чтобы Азербайджану были предоставлены средства на тех же условиях и в том же объеме», - сказал Алиев.