Կրեմլում «թյուրքական աշխարհի» գաղափարը «սարսափելի» չեն համարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի կողմից առաջ տարվող «թյուրքական աշխարհի» գաղափարը վտանգ չի ներկայացնում Ռուսաստանի համար։
«Իսկապես, կա թյուրքական աշխարհի մշակութային, պատմական ընդհանրություն։ Կենտրոնական Ասիայի պետությունները, նույնիսկ Ռուսաստանի Դաշնության մեր հանրապետությունները, մեր թաթարները, մեր բաշկիրները, այո, նրանք ընդհանուր պատմություն ունեն թուրքերի հետ։ Սա լեզվական պատմություն, մշակութային պատմություն է, ընդհանուր ավանդույթներ։ Ուստի դրանում ոչ մի սարսափելի բան չկա»,- ասել է Պեսկովը RTI-ին տված հարցազրույցում:
Նա խոստովանել է, որ «Թուրքիայում կան ազգայնական ուժեր, որոնք ցանկանում են այս մշակութային միասնությունը վերածել ավելի մեծ բանի»։
«Բայց, փառք Աստծո, այդ ազգայնականներից այդքան էլ շատ չեն, թեեւ նրանք շարունակում են պնդել «Մեծ Թուրան» ստեղծելու իրենց գաղափարը», - ասել է Պեսկովը:
Խոսնակը նշել է, որ Էրդողանը «նախագահ Պուտինի հետ ջերմ, կարելի է ասել, բարեկամական հարաբերություններ ունի, որոնք, չնայած տարաձայնությունների առկայությանը, թույլ են տալիս լուծել ամենադժվար խնդիրները ամենասուր պահերին»։
Նրա խոսքով, «դրա ականատեսը եղել ենք ոչ մեկ անգամ՝ դա վերաբերում է ե՛ւ Սիրիային, ե՛ւ երկկողմ հարաբերությունների ոչ վաղ անցյալի ողբերգական դեպքերին»։

В Кремле не видят «ничего страшного» в идее Эрдогана о «тюркском мире» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что продвигаемая президентом Турции Реджепом Эрдоганом идея «тюркского мира» не представляет угрозу для России.
«Действительно, есть общность - культурная, историческая - тюркского мира. И государства Средней Азии, даже наши республики Российской Федерации, наши татары, наши башкиры, да, они имеют общую историю с турками. Это языковая история, и культурная, общие традиции. Поэтому в этом ничего страшного нет», - сказал Песков в интервью RTI.
Он признал, что «в Турции есть националистически настроенные силы, которые вот это культурное родство, культурное единство хотят преобразовать в нечто большее».
«Но, слава богу, этих националистов не так много, хотя они продолжают настаивать на своей идее создания «Великого Турана»», - отметил Песков.
Пресс-секретарь отметил, что у Эрдогана «сложились теплые, можно сказать, даже дружеские отношения с президентом Путиным, которые, несмотря на наличие разногласий, позволяют им в самые острые моменты решать самые сложные проблемы».
По его словам, «так было уже не раз, это касалось и Сирии, это касалось и трагических моментов недавнего прошлого двусторонних отношений».